Total Banner
DİLDEN GÖNÜLDEN
232 okunma

DİLDEN GÖNÜLDEN

ABONE OL
24/03/2022 09:27
DİLDEN GÖNÜLDEN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilmem farkında mısınız? Güzel Türkçemiz giderek kirleniyor, yabancı sözcüklerin yoğun kullanımı nedeniyle.
Günlük kullanımda ara ki Türkçe sözcük bulasın. Bir televizyon kanalında tonu bulamayan yarışmacı: ‘Detone oldum.’ diyor. Oysaki -ses kaymasıdır- detone karşılığı. Son günlerde anlamını bilmeden kullandığımız o kadar çok sözcük var ki…Spontane: Kendiliğinden, Fenomen: Somut ve algılanabilir nesne ve olay anlamındayken bu anlamı dışında farklı yerlerde kullanılır olmuştur. Free: Serbest, ücretsiz CV: Özgeçmiş Relax: rahatlamak Trend: Eğilim Revize: Yenileme Prezantasyon: Sunum Data. Veri Elimine: Elemek Versiyon: Sürüm, uyarlama Deep Freeze: Derin dondurucu Catering: Yemek hizmeti Çip: Yonga


Dilimizi seviyorsak yabancı sözcükler kullanmamalıyız. Anlamını bilmediğimiz sözcüklerle nasıl anlaşabiliriz? Yabancı sözcüklerin Türkçe karşılıklarını bir sözlükten bulabiliriz. Bu bizim dilimize karşı birinci görevimizdir.
Aynı zamanda tabelalarda yabancı sözcük kullanmaktan vazgeçmeliyiz. Hangi ülkede yaşıyoruz? Kendimizi yabancı bir ülkede hissetmek hoşumuza gitmiyordur, umarım. Hastane adlarından tutun da televizyon adlarına kadar bir bakın. Kaçı Türkçe?


Fazıl Hüsnü Dağlarca: ‘Türkçe benim ses bayrağım.’ diyerek dilimizi bayraklaştırmamız gerektiğini vurguluyor.
Var mısınız, Türkçemizi ay yıldızlı bayrağımız gibi yükseklerde tutmaya, benden söylemesi.
‘Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumayı bilen Türk ulusu; dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. ‘Mustafa Kemal Atatürk

SEMİH BİLGİÇ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.