CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA PLATFORMU KURULDU
4047 okunma

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA PLATFORMU KURULDU

Cumhuriyet’in yüzüncü yılına yakışır bir şekilde kutlanmasına katkıda bulunmak için 15 oda, dernek ve sendika bir araya gelerek Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformunu kurdu.

ABONE OL
04/10/2023 10:07
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA PLATFORMU KURULDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet’in yüzüncü yılına yakışır bir şekilde kutlanmasına katkıda bulunmak için 15 oda, dernek ve sendika bir araya gelerek Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformunu kurdu. Platformun kuruluş amacı Cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarına toplumun her kesiminden bireylerin katılımını sağlamak, Cumhuriyet’in dayandığı temelleri, ilkeleri ve tarihi geçmişini bilinçli bir şekilde tekrar hatırlamak olarak açıklandı. Konu ile ilgili olarak Gazeteciler Cemiyetinde açıklama yapan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç,  Hepinizin bildiği gibi bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağız. Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre dünya üzerinde 208 ülke bulunuyor. Bunların çoğunun adında Cumhuriyet kelimesi geçiyor, hepsinin birbirinden farklı bir hikayesi var. Kimi yeni kurulmuş, kimi bizden de eski. Hiçbiri birbirine benzemiyor. Bizim bu ülkeler arasında çok eşsiz bir hikayemiz var. Birinci dünya savaşından galip çıkmış devletlere karşı çıkan, bir avuç vatansever, cesur fakat ayakları yere basan genç liderin arkasına takılan bütün bir halkın hikayesi. Hepsinin en önünde Mustafa Kemal Atatürk’ün cesareti, bilgeliği, uzgörüsü ve devlet adamlığı sayesinde ulus olma bilincini kazanan bir milletin hikâyesi. Yıllarca horlanmış bir halkın kul olmaktan çıkıp vatandaş olmasının hikayesi. Sadece saban kullanmayı bilen köylülerin fabrika kurmayı öğrenmesi, öğretmen olması, doktor olması, mühendis olması, hakim olması, cumhurbaşkanı olmasının hikayesi. Türk milletinin hikayesi. Türkiye Cumhuriyetinin hikayesi. Bizler bu milletin bir ferdi olmaktan, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Cumhuriyet’in yüzüncü yılının ona yakışır bir şekilde kutlanmasına katkıda bulunmak için 15 oda, dernek ve sendika bir araya gelerek Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformunu kurduklarını ifade eden Ardıç; “Amacımız Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarına toplumun her kesiminden bireylerin katılımını sağlamak, Cumhuriyet’in dayandığı temelleri, ilkeleri ve tarihi geçmişini bilinçli bir şekilde tekrar hatırlamaktır. Türkiye Cumhuriyeti varlığını ve gücünü milli mücadele vermeye kararlı bir ulustan ve uzun, acılı bir tarihten çıkarılan derslerden doğan kurucu ilkelerinden alır. Bunları unutarak yapılacak görkemli törenler, atılacak heyecanlı nutukların gelecek yüzyıl için hiçbir değeri yoktur.  Türkiye Cumhuriyet’inin en temel ilkesi akıl ve bilimdir. Aklın ve bilimin ötesinde alınacak her karar, atılacak her adım Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Bizler önümüzdeki 1 ay boyunca bu temel ilkeyi ve Cumhuriyetimizin bize kazandırdıklarını sosyal medya kanallarında çeşitli yönleriyle bilim insanları, gazeteciler, ve sanatçıların seslerinden gündeme getireceğiz.  Aynı zamanda bizzat üyelerimizin katıldığı konserler, gösteriler ve bir balomuz olacak. Bütün etkinlikler önceden sosyal medya kanalları üzerinden paylaşılacak. Şimdiden herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti! Ne mutlu Türküm diyene!

Platformda yer alan paydaşlar şu şekilde: Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi, 29 Ekim Kadınları Derneği Denizli Şubesi, Denizli Kadın Platformu, Denizli Tabip Odası, Denizli Mimarlar Odası, Denizli İnşaat Mühendisleri Odası, Denizli Makine Mühendisleri Odası, Denizli Diş Hekimleri Odası, Denizli Eczacılar Odası, Denizli Barosu, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Birleşik Kamu-İş, Pamukkale Bisiklet Derneği, Pamukkale Halk Oyunları Derneği

Abdullah GÖNÜLTAŞ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.