RÜYA GİBİ BİR ROTA KUZEY AVRUPA-BALTIK VE İSKANDİNAV ÜLKELERİ      
  • Horoz Medya
  • Yazarlar
  • RÜYA GİBİ BİR ROTA KUZEY AVRUPA-BALTIK VE İSKANDİNAV ÜLKELERİ      
3874 okunma

RÜYA GİBİ BİR ROTA KUZEY AVRUPA-BALTIK VE İSKANDİNAV ÜLKELERİ      

ABONE OL
04/10/2023 09:36
RÜYA GİBİ BİR ROTA KUZEY AVRUPA-BALTIK VE İSKANDİNAV ÜLKELERİ      
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın en mutlu ülkeleri olarak bilinen Kuzey Avrupa Ülkeleri, doğasının yanı sıra kendine özgü mimarisi ve modern kent yaşamıyla yıl boyu oldukça fazla ziyaretçi ağırlıyor. İskandinav ve Baltık Ülkelerinin o doğal güzelliklerini görmek için yapabileceğiniz bir Kuzey Avrupa seyahati sizin için büyülü bir yolculuk olacaktır.

Benim de ilk fırsatını bulduğumda gerçekleştirdiğim bu heyecan verici yolculukta gördüğüm ülke ve şehirleri gelin birlikte gezelim: Yaz mevsiminde “Beyaz Geceleri” yaşayan Kuzey Avrupa Ülkeleri gezi rotamzın ilk durağı, Almanya’nın başkenti BERLİN şehriydi. İstanbul Havalimanı’ndan bindiğimiz uçakla Almanya’nın başkenti Berlin’e vardık. Bildiğiniz gibi Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Berlin’de de yaşayan Türkler oldukça fazla. Geçen haftaki yazımda Berlin’i uzunca anlatmıştım. Berlin gezimiz sonrası 5 saat süren otobüs yolculuğuyla Polonya’nın bir şehri olan WROCLAW ‘ a ulaştık. Wroclaw, Polonya’nın 4.büyük şehri ve görülmesi gereken şehirlerinden biri. Şehirde gezen atlı faytonlarıyla, tarihi binalarıyla Ortaçağ’dan kalma görüntüsüyle keyifle gezebileceğiniz bir şehir. Polonya’nın güneybatısında yer alıyor. Şehir, Odra Nehri üzerine kurulmuş. Polonya’nın başkenti Varşova’ya 3 saat uzaklıkta.

Wroclaw’a İstanbul-Varşova uçuş güzergahını kullanarak da ulaşabilirsiniz. Wroclaw şehir merkezinde görülmesi gereken en hareketli yeri Eski Şehir merkezi. Eski Şehrin merkezinde bulunan en meşhur meydanı da Market Meydanı (Rynek) ‘ dır. Gotik Belediye Binası, rengarenk tarihi evleri, eski kilise binaları burada yer alıyor. Gezerken gördüğümüz sokak çalgıcıları meydana ayrı bir hareketlilik katmaktalar. Eski Şehri yürüyerek gezebiliyorsunuz. Polonya’nın da turist çeken en renkli şehirlerinden biri. Şehir, öğrenci şehri olarak da bilinmekte. Wroclaw Üniversitesi gibi birçok eğitim kurumları burada bulunuyor.

2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmesiyle daha çok ilgi görmeye başlamış. Wroclaw’dan sonra devam ettiğim Kuzey Avrupa Ülkeleri gezimde gördüğüm diğer ülkeler: POLONYA, LİTVANYA, LETONYA, ESTONYA, FİNLANDİYA, İSVEÇ, NORVEÇ, DANİMARKA, ALMANYA oldu. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarına denk getirdim. Kuzeyin en sıcak ve güneşli ayları bu aylar. Ayrıca burada ” Beyaz Geceleri ” yaşama fırsatını yakaladım. 3 saat kadar geceyi yaşayıp diğer saatlerde gündüzü yaşadım. Geceleri de tam karanlık olmuyor. Gökyüzü şafak sökmüş gibi aydınlık oluyor. Bu doğa olayını yaşamak benim için farklı bir deneyim oldu.

Kuzey Avrupa coğrafyasında Baltık Ülkeleri ve İskandinav Ülkeleri yer alıyor. Baltık Ülkeleri, Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelerdir. Bu ülkeler : Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Finlandiya, İsveç, Almanya, Rusya (Kaliningrad), Danimarka’dır. Norveç ve İzlanda’nın Baltık Denizi’ne kıyısı bulunmasa da Baltık Denizi Ülkeleri Konseyi’ne dahil oldukları için bu iki ülke de Baltık Ülkeleri arasında sayılıyor. İskandinav Ülkeleri de ; İsveç, Norveç, İzlanda, Finlandiya, Danimarka’dır. Görmüş olduğum bu ülke ve şehirleri gelecek haftaki yazılarımda sizlerle paylaşacağım. Takipte kalın.     

 Yazımın sonunda size tavsiyem ; bu ülkeleri gezme düşünceniz olursa özellikle Haziran ve Temmuz aylarını tercih edin. ” Beyaz Geceleri ” yaşamak sizin için hayatınızda farklı bir deneyim olacakttır. Önümüzdeki yaz tatili planlarınıza şimdiden dahil edebilirsiniz..

Bol Gezili Günleriniz Olsun..

Yolunuz açık olsun…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.