456 okunma

ALLAH CC HUZURUNDA

ABONE OL
23/12/2021 16:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Bizler Rabbimizin büyüklüğünü takdir edemeyen bir toplum olduk. Gün geçtikçe İslami değerlere verdiğimiz önem azalıyor. Artık umursamaz hale geliyoruz. Sanki Rabbimiz ile olan bağımız sıradanlaşıyor ve hatta daha aşağılaşıyor. Hepimizin nafakasını kazanmak için çalıştığı bir işi vardır. Başımızda bir yönetici, patron veya müdür bulunur. Eğer o iş yerinin kıstaslarına uyulmaz, müdür veya patrona terbiyesizlik atfedilecek bir hal veya hareket olur ise kapı gösterilir ve işe son verilir. Bu kriterlerin başında giyim ve kuşam gelir. Patron, elemanlarının jilet gibi giyinmesini ister. Çalışanlarda mecburen buna uymak zorundadır. Çünkü işten atılma korkusu vardır. Resmi işlerimizi halletmek için, bir toplantı ve merasime katılmak içinde çok güzel giyinir, dikkatleri üzerimize çekeriz. Sevdiğimiz bir insan ile buluşmak için ise bir kenara koyduğumuz, her zaman giymediğimiz en güzel elbiselerimizi giyeriz. Bu, ona verdiğimiz değerden kaynaklanır. Gelin görün ki biz nankör insanoğlu bütün bu ortamlarda giyim ve kuşamımıza dikkat ederken, her yönden bizi kuşatan Rabbimiz ile buluşma anında yani namazda aynı ehemmiyeti gösteremiyoruz.
Önünde el pençe divan durduğumuz patronu yaratan ve onun da rızkını veren, resmiyet makamının en zirvesi, sevgililerin sevgilisi, her anımızı ve nefesimizi, varlığımızı borçlu olduğumuz yaradanımıza karşı hiç bu kadar sorumluluk hissetmiyoruz. Bunun en bariz örneğini sabah ve cuma namazlarında yaşıyoruz. Cuma günleri mahalle camilerinde dikkatimizi çeken en önemli bir hususlardan biridir bu. Eşofman ve pijama ile namaz kılmak… Bir Müslüman nasıl olur da namaza, hele hele camiye eşofman ile gelir, pijama ile saf tutar? Bu nasıl bir gafilliktir! Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cuma gününü Müslümanların bayramı olarak ilan etmiştir. Kendisi haftanın her Cuma günü boy abdesti almış, güzel kokular sürünmüş, en güzel elbisesini giyinmiş ve ümmetine de böyle yapmalarını tavsiye etmiştir. İmam-ı Azam Efendimizin de en güzel elbiselerini namaz için kullandığını biliyoruz. Demek ki biz Müslümanlar, Rabbimize, pijamamızı çıkaracak kadar dahi önem vermiyoruz. Yani bu tablo bize bunu gösteriyor. Bu çok acı bir durum. Bu bizim bilinçsizliğimizden, cahilliğimizden, bu cahillik de imamlarımızın sükutundan kaynaklanıyor. Burada en büyük görev cami imamlarına düşüyor.
Cami imamları, eskiden pijama ile gelenleri, köpek oturuşu ile oturanları uyarır, hutbe esnasında konuşanları ikaz eder ve konuşmamalarını telkin ederdi. Şimdilerde yok böyle bir imam. “Camiye gelsin de nasıl gelirse gelsin” diyor imamlarımız. Tamam camiye gelsinde edebi ile gelsin. Komşunun evine misafirliğe mi geliyor. Kaldı ki bir ziyaret esnasında bile üst başa gösterilen önem namazda gösterilmiyor. İmamlarımız cumaya gelen cemaati tatlı bir üslup ile kırmadan incitmeden uyarmalı, Cuma gününün faziletini ve namazlara verilmesi gereken önemi anlatmalıdır. Özellikle, Rabbimizin huzurunda takınılması gereken edepler üzerinde vurgu yapılmalıdır. Resulullah Efendimiz şöyle buyuruyor: “Kim kendisinin Allah katındaki değerini bilmek isterse, Allah’ın, kendi katındaki değerine baksın” yani kendisinin Allah’a ne kadar saygı ve sevgi gösterdiğine baksın. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

METİN ALKAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.