457 okunma

METAVERSE-DÖNÜŞÜM

ABONE OL
23/12/2021 16:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Örümcek ağları kaplı cesedine kendi evinde beş sene sonra ulaşılan bir emekli öğretmendi Çetin Akıncı, oldukça sosyal bir ağla örtülüydü oysa,


 Oyuncu Yvette Vickers, evinde ölü bulunduğunda cesedi, karşısında öldüğü klima sayesinde hiç bozulmamıştı. Bir yıl içinde yanıtlamayamadığı 16000 facebook postası, 880 tweet almıştı.


İnsanlar kendi dünyalarının avatarlarıyla sosyalleşip, kapitalizmi beslerken yeni sosyal sınıflarının keyfini çıkarıyorlar.
Bir rüya görüyorsunuz; televizyonda gördüğünüz her şeyi satın alıp kullanma, asla gidemeyeceğiniz konserlere gidip dans edebilme hakkı ve   asla ölmeyeceğiniz bir nüfus cüzdanı veren bir dünyadasınız desem. Daha da ötesi bunun gerçek bir rüya olduğunu söylesem.


Metaverse; imgelerin dansı, kalıcı kolektif kullanılabilir sanal alan ya da üç boyutlu sanal alanların birleştirilmesiyle oluşturulması planlanan bir sanal gerçeklik. “internetin, insanların sadece kimi şeylere bakmakla yetinmeyip, içerisinde aktif olduğu üç boyutlu bir evrene dönüştürülmesi”


18 Ekim’de Facebook 10.000 kişi işe alacağını söylediğinde haberdar olduğumuz bu proje yaklaşık 10-15 yılda tam olarak uygulanmaya başladığında, gerçek bir kadın, gerçek bir erkekle, gerçek bir ilişki yaşamadan göçüp gidecek gibi görünüyor.


 Şu an elimizdeki teknoloji ile yanılsamalarımız ile gurur duyacağımız   metaverse’ün içerisine sanal gerçeklik gözlükleri ya da kaskları ve gelişmiş kulaklıklarla yarattığımız bir avatarla gireceğimiz söyleniyor. Arsalar ve binalar almakla kalmayıp, kozmetik dünyasının içine dalıp, moda anlamında kıyafete doyacaksınız.


Bir süre sonra ise merkezinin nerede olduğunu bile bilmediğimiz şirketlerin elinde kuklalar olacağımızın kanıtıdır.
Tek başına yaşama oranlarındaki artış da bu gelişmeyi tasdik edecek niteliktedir.


Franz Kafka’nın sofistike böceğini ezmek için size bir fırsat yarın sabah her şey için geç kalmış olabilirsiniz.
Çünkü hayatınızdaki her şey gibi bu da bir sabah ta olmayacak içselleştirmeden yaşadığınız her gün bir davetiye, nüansları anlamamanız için yavaş yavaş gelecektir. Hala direnmek istemeyenler için gelsin….

Aysun GÜVEN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.