Total Banner
TÜRKİYE’DE İNGİLİZCE NEDEN ZOR?
439 okunma

TÜRKİYE’DE İNGİLİZCE NEDEN ZOR?

ABONE OL
08/02/2022 10:12
TÜRKİYE’DE İNGİLİZCE NEDEN ZOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngilizce gerçekten zor mu? Aslında zor yapan bizler miyiz? Bir dili öğrenmek tabi ki zor çünkü yeni bir şey öğrenmek her zaman insanlara zor gelmiştir. Ancak yıllardır ülkemizde İngilizce eğitimi almamıza rağmen neden zor geliyor? Bunun birçok sebebi olabilir, en önemli sebeplerinden ilki eğitim sistemi. Yıllardır aldığımız eğitimler sonucu neden akıcı bir şekilde İngilizce konuşamıyoruz ki? Herkesin sorduğu sorulardan bir tanesi. En büyük etken bu bunun için ne yapmalı? Çok şeyler yapılabilir fakat sistemi değiştirmek için çok çaba göstermemiz gerekir, bu çabayı gösterirken zaman da geçiyor bunun için sistemi eleştirmek bunun için bir şeyler yapmak en güzeli fakat kendimize de bir eleştiri yapmak gerekmez mi? Eleştiri yapmak kolaydır ama kendimize geldiğinde bu çok kolay olmuyor biliyorum ama bunu yaparsak kendimize özeleştiri verirsek bilmeliyiz ki her şey daha kolaylaşabilir. Bunun için İngilizce için de kendimize bir sormalıyız neden zor? Sorun hep dışarı da mı? İlk olarak aldığımız bunca yılın eğitimini neden dışa aktaramıyoruz? Örneğin bir insan neden belli seviyeye geldiğimde konuşacağım diye şartlar kendini? Neden çok afili cümleler kurmak için kendini zora sokar ki? Şimdi A1 (başlangıç)seviyesinde ki bir kişi şöyle bir düşünceye giriyor. Ben B1(orta) seviyesine geldiğim zaman İngilizce konuşacağım diye şartlıyor neden böyle bir şart var ki kafasında. Çünkü basit düşünse basit cümleler kursa olur ama çevrede ki kişiler tarafından eleştiri gelir, ya da ne kadar basit konuşuyorsun derler diye dile karşı bakış açısı değişiyor. Bu arada İngilizce 6 seviyeden oluşuyor arkadaşlar, bahsettiğim A1 seviyesi başlangıç seviyesi olarak geçiyor ve A2-B1-B2-C1-C2 olarak devam ediyor. En ileri seviye ise C2 olarak geçiyor. Yani hangi seviye de olursanız olun o seviyeye göre konuşmanız gerekiyor illa şu seviyeye geldiğimde konuşacağım düşüncesi kalkması gerekiyor. Ülkemizde ne yazık ki eleştiri çok her konuda bu İngilizce de böyle, bak şu kişi konuşamıyor aksanı yok seviyesi böyle derken karşı taraf İngilizcenin zor olduğunu düşünüyor ve dile karşı küsmeler başlıyor. Arkadaşlar kimin ne dediğinin önemi yok dil konusunda çünkü dil öğrenmek yeniden doğmak gibi bir şey, farklı bir bireye dönüşüyoruz klasiktir ”bir dil bir insandır” sözü ve çok doğru bir sözdür. Dil öğrenmek hayata karşı 1-0 önde başlamak gibi bir şey. Hangi mesleği yaparsanız yapın hangi üniversiteye gidereniz gidin hep karşınıza çıkacak, yurt dışı gezilerinizde ise her zaman yanınızda olan bir arkadaşınız olacak. Şunu unutmayın arkadaşlar en başında bile olsanız yolun, bu yolda yürümek için kendinize güvenin ve en basit cümlelerle başlayın konuşmaya ve nasıl olursa olsun sevin bir dil öğrenmeyi, çünkü özgürlüktür konuşmak.

Çok şey var yazılacak fakat en önemlisi İngilizceye karşı olumsuz düşünceleri yok edip bir yerlerden başlamak ve 3.şahısların ne dediğini bırakıp en basit bir şekilde İngilizceyi sevin. İngilizce ya da bir başka dili öğrenmek hayata 1-0 önde başlamak gibi bir şey bunu unutmayın.

ADİL AKBABA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.