PEYNİR SUYU MU? PİS SU MU?
878 okunma

PEYNİR SUYU MU? PİS SU MU?

ABONE OL
21/09/2023 17:51
PEYNİR SUYU MU? PİS SU MU?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evet, sevgili okuyucular bugün size bahsetmek istediğim halk sağlığıyla ilgili bir konu var.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı WhatsApp-Image-2023-09-21-at-12.43.20-6.jpeg

Denizli’nin Çivril ilçesinde bulunan bir Pazar da gördüklerimi anlatmak istiyorum. Konuya gelecek olursak herkesin ilçede “Peynir Pazarı” olarak bildiği Perşembe günleri kurulan pazar. Peynir, yoğurt, zeytin gibi açıkta satılan ürünlerin üzerine damlayan pis su damlaları.

Esnaflarla konuştuğumda hepsinin cevabı aslında aynıydı; “İnsanlar peynirimizi beğeniyorlar ama akan tavandan dolayı almak istemiyorlar. Bunun yanında tezgâhlarımızı, tavandaki pis su borularını sürekli kontrol etmek zorunda kalıyoruz. Duvarlar çok bakımsız, tavandan çok fazla paslı borular geçiyor gıda satılan bir yer bu kadar bakımsız olmamalı. Pazarımızı kurmadan önce kendimiz tesisatçı getirip kendimiz tamir ediyoruz ama nereye kadar,  daha öncede şikâyetlerimizi bildirdik ama bir sonuç alamadık hala Pazar yerinin belirli kısımları akıyor ve esnafın sesini hiçbir yetkili duymuyor, halkımız peynirden tiksinince yapılacak olan tavanın bize ne yararı var. Hem esnafın ekmeği ile hem halkın sağlığı ile oynuyorlar.” yanıtlarıyla karşılaştım.

Sormak isterim sizlere aldığınız peynirde peynir suyu mu olmasını istersiniz yoksa tavandan akan pis,  paslı borulardan akan suyun mu olmasını istersiniz?

Tavanlar tahtayla yamanmış, borular demirlerle bir yerlere bağlı. Hijyen desen yanından geçmez. Buradan peynir, zeytin alıp yiyebilir misiniz? Neden buraya el atılmıyor? Neden bu esnaf sürekli bu pisliklerin altında satış yapmakla cebelleşiyor? Belediye burayı görmüyor mu? Görüyorsa farkındaysa neden bir şeylere el atmıyor? Halk sağlığıyla oynanmaya neden devam ediliyor?

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.