ÖZLEDİK
124 okunma

ÖZLEDİK

ABONE OL
09/11/2022 10:26
ÖZLEDİK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hem hüzünlü hem buruk ama bir o kadar da gururlu 10 Kasım 1938 daha bu tarihte yoktum. Olmayı yaşamayı bir o kadar da çok isterdim. Büyüklerimiz o tarihleri görüp geçiren dedelerimiz ninelerimiz anlatır yaşananları Atatürk’ün kazandırdıklarını yaşattıklarını. Her defasında anlattıklarında gözleri dolarak hala o anları yaşıyormuş gibi paylaşırlar bizlerle tabi bizde onların anlattıklarını heyecanla can kulağı ile dinleriz. Okullara derslerde her yerde önemle bahsedilirdi. Tarih derslerinde hocamız anlatırdı nasıl birisi olduğunu, vatan sevgisini, çağdaşlığını, mücadeleci, sabırlı, başarılı, azmini örnek gösterirlerdi. Gerçekten örnek alınası bir insan. Her 10 Kasım geldiğinde okulda pencereler kapılar süslenir bayraklar asılır. Saygı sevgi hüzünle hala kalbimiz de yaşıyor olarak anarız bu anlamlı günü.   

Atatürk’ümüzün en güzel sözü şudur; beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterli. Diyerek kurmuştur cümlelerini evet biz onu görmedik belki ama yaptıklarını yaşadıklarını kazandırdıklarını anlayarak bizde yaşamış gibi hissederek onun varlığını daha iyi anladık. Kadılarımız tutsak gibi yaşıyordu. Seçme seçilme hakları özgürlükleri yoktu. Köle gibi kullanıp çalıştırmak isteniyordu. Kız çocukları okuyamaz erken yaşta evlendirilirdi. Bu düşünceleri ilkelere Atatürk sayesinde aşmışızdır. Savaşlarda cephelerde yılmadan omuz omuza topraklarını vermemek için kanının son damlasına kadar direnerek savaşmıştır. Topraklarımız vermemiş girdiği her savaşta kazanarak çıkmıştır. O çok zeki çok mantıklı hareket eden bir adammış. Her şeyi araştıran en ince ayrıntısına kadar düşünen nerde ne zaman hareket etmesi gerektiğini bilen birisiymiş. O biz gelecek nesiller için çok çapa vermiş çok emek harcamış. Şimdiki şuan ki nesli görse eminim hayatta olmak istemezdi. Çünkü şöyle çevremize hayatımıza baktığımız da insanların birbiriyle ilişkisi kopmuş. Ülkesi için toprakları için cesurca çıkıp savaşamayacak hale gelmiş bir toplumuz. Herkes aman banane benden uzak dursunlar bana buluşmasınlar havasında birlik hiçbir şekilde yok. Hattan zevk almaz hale geldik çünkü hem maddi hem manevi. Yorulduk çok yorulduk bizi anlamayan insanlardan sebepsiz yere kavga eden birbirini öldüren dehşetçe vahşice şeyleri duymaktan görmekten çok yorulduk. Keşke yaşıyor olsaydın atam keşke yine ülkemizi insanlarımızı hayata geçirseydin de böyle kötü günlerde olmak yerine senin varlığında olan birlik beraberlik olan yıllarda olsaydık. Nurlar içinde uyu sen bizim en nadide en özel yerimizde yaşıyorsun. Seni minnetle anıyoruz atam.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.