BULDAN’DA TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİĞİ                                             
  • Horoz Medya
  • Yazarlar
  • BULDAN’DA TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİĞİ                                             
1109 okunma

BULDAN’DA TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİĞİ                                             

ABONE OL
09/11/2022 10:22
BULDAN’DA TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİĞİ                                             
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Geçen hafta Denizli’nin Buldan ilçesi önemli bir şenliğe ev sahipliği yaptı. 27-28-29 Ekim tarihlerinde “Fuat Sezgin ile Buldan Bilim Yolunda” adıyla TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği gerçekleşti. Buldan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde üç gün sürdü. Etkinlikler, Talat Tarakçı Parkı’nda yapıldı. Denizli İl Milli Eğitim Müdür Vekili, Buldan Kaymakamı, Buldan İlçe Milli Eğitim Müdürü, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, misafirler, öğretmen ve öğrenciler tarafından ilk gün açılışı yapıldı. Buldan köy okullarının ve çevre ilçelerdeki okulların da katılımı sağlandı.

9 akademisyen, 55 öğretmen ve konuşmacılar görev aldı. Üç gün boyunca öğrencilerle atölye çalışmaları, tiyatro oyunları, konferans, karaoke ile ingilizce şarkı söyleme, astronomi ekibiyle dans, yarışma ve söyleşi gibi aktiviteler yapıldı. Öğrencilerin eğlenerek öğrenebilecekleri ortamlar oluşturuldu. Kodlama, robotik, temel bilimlere ait etkinlikler, Arkeolojik kazı çalışması, arttırılmış gerçeklik uygulaması, tasarım modelleme, PAÜ teknofest derecesi alan elektrikli otomobili, PAÜ Hazar takımı, uzman söyleşileri ve birçok eğlenceli aktivite halkla ve öğrencilerle buluşturuldu. Bunun yanısıra Buldan’ın kültürel yönü, dokuması ve restore edilmiş yapıları bilimle yoğrularak tanıtıldı. TÜBİTAK tarafından desteklenen başarılı projeler arasında yerini aldı. 

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği’nden biraz bahsedersek; TÜBiTAK’ın onay verdiği ve desteklediği projelerin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında, Bilsem okullarında ve Mesleki Eğitim Merkezleri gibi kurumlarda gerçekleşen etkinliklerdir. Amaçları; bu tür etkinlikler ile bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri, okul öğrencilerine geniş kapsamda ulaştırabilmek, yeni nesillere, topluma bilim kültürünü yaymak. Bu sayede bilim kültürünün gelişmesini sağlamak. Bu tür etkinliklerin daha fazla olmasını temenni ederiz… Buldan’ın benim için ayrı bir yeri vardır. İlk görev yıllarımın dört senesi burada geçti. Bu yüzden Buldan’ı severim. El dokuma tezgahlarının çıkardığı o sesler hala kulağımdadır..

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.