ÖĞRETMEN OKULLARININ TARİHİ VE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ KONUŞULDU
1321 okunma

ÖĞRETMEN OKULLARININ TARİHİ VE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ KONUŞULDU

ABONE OL
20/03/2022 11:41
ÖĞRETMEN OKULLARININ TARİHİ VE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ KONUŞULDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PAÜ Eğitim Fakültesi, “Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 174. Yılı” isimli bir panel düzenledi. Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinin konuşmacı olduğu panele katılan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, öğrencilik yıllarında öğretmenlerinin fedakârlığının kendisine örnek olduğunu ve kendi asistanlarına daha iyi nasıl ameliyat yapılabileceğini göstermek için yoğun gayret gösterdiğini ifade etti.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi, öğretmen okullarının kuruluşunun 174. Yıl dönümü münasebetiyle bir panel düzenledi. Engin Aksel Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin oturum başkanlığını Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Öztürk üstlenirken, Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri; Prof. Dr. Turan Paker, Prof. Dr. Tahir Kodal ve Arş. Gör. Dr. Tülay Aygören konuşmacı olarak yer aldı.


Panele; Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın yanı sıra Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Efe Akbulut, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hülya Şahin Baltacı öğretim üyeleri, emekli öğretmenler ve geleceğin öğretmenleri olan Eğitim Fakültesi öğrencileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Oturum Başkanı Prof. Dr. Nurettin Öztürk, panelde ilk konuşmacı oldu ve öğretmen okullarının tarihsel sürecine değindi. Panel, Prof. Dr. Tahir Kodal’ın “Cumhuriyetin ‘Muasır Medeniyet’ Seviyesine Ulaşma Hedefinde Yeni Eğitim ve Yeni Öğretmen”; Prof. Dr. Turan Paker’in “Türkiye’de Öğretmenlerin Rolleri” ve Arş. Gör. Dr. Tülay Aygören’in “Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesinin Bıraktığı İzler” isimli sunumları ile devam etti.


Panelde, öğretmenlerin fedakâr olmasının önemine değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, öğrencilik yıllarında ilkokul öğretmeninin kendilerini sınavlara hazırlamak için büyük fedakârlık gösterdiğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Kutluhan: “İlkokul öğretmenim Ömer Sarıkamış, kendisine buradan sağlıklı bir ömür diliyorum. Bizi, sınavlara hazırlamak için Cumartesi ve Pazar günleri çağırırdı. Biz de aynı şekilde, ben bu fedakârlığı gördüğüm için kendim de asistanlarıma daha iyi ameliyat nasıl yapılır onlara göstermek için çaba harcıyorum. Fedakârlığa karşı fedakârlık. Öğretmenlerimizden fedakâr olmalarını istiyorum. Böylece öğrenci de ileride bu fedakârlığı örnek alır. Ben evlatlarımıza güveniyorum. İyi birer öğretmen olacaklarına inanıyorum.” diye konuştu. Panel, konuşmacılara günün anısına teşekkür belgelerinin verilmesi ile sona erdi.

Editör: Fatma HAYTAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.