MUTLULUĞUN RESMİ ÇÖREK DERME GELENEĞİ
1325 okunma

MUTLULUĞUN RESMİ ÇÖREK DERME GELENEĞİ

ABONE OL
16/04/2024 15:57
MUTLULUĞUN RESMİ ÇÖREK DERME GELENEĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli için hep diyorum Denizli muhteşem bir tarihe sahiptir. Gezdikçe tanınır, tanıdıkça sevilir diye. Ve Denizli’mizin çok güzel adetleri, gelenekleri var. Bunlardan birisi de “çörek derme” geleneği. Çörek derme ne demek bilmeyenler için anlatayım.

Denizli’de her yıl çeşitli köylerde Ramazan ve Kurban Bayramı arifelerinde asırlardır mahalle sokaklarında ‘Çörek Derme’ etkinliği düzenlenir. 7’den 70’e her kuşağın katıldığı bu etkinlikle, çocuklara çörek adı verilen atıştırmalık yiyecekler dağıtılır. Bu yıl Serinhisar ilçemize bağlı Yüreğil mahallemizin Çörek Derme etkinliğinden bir davet aldım. Fotoğraf sanatçısı Mustafa Dağ ile birlikte Yüreğil’e giderek etkinliği kayda aldık. Arefe günü sabah 8: 30 gibi köye vardık. Köy hareketlenmeye başlamıştı. Tüm çocukların heyecanı gözlerinden okunuyordu. Çocuklar sıraya geçmeye başlamışlardı. Çocukların elinde kocaman bez torbalar, keseler var, yürekleri kıpır kıpır olsa da sakince bekliyorlardı.

Neyi bekliyorlar diye sordum. Önce dua edilmesi gerekiyormuş. Duada bayram kutlandı, dilekler söylendi, Yaradana şükür edildi ve herkes gönülden duaya katıldı. Dua sonrası her evin önünde kurulan masaların, taburelerin üzerinde kocaman kutular, sepetler var. Kutuların içi çocukların hoşuma gidecek kek, şekerleme, çikolata dolu. Sırası gelen her çocuğun torbasına avuç avuç koyuluyor. Torba doldukça çocuklarda görülen sevinç görmeye değer. Köyün her evi bu geleneğe katılmış durumda. Tüm çocuklar köyü baştan sona adım adım çörek adı verilen şekerlemelerden toplayarak geziyor. Çocukların mutluluk çığlıkları yeri göğü tutmuş durumda. Çocuklar mutlu olunca anne, babalar, dedeler, neneler mutlu. Çocuklar mutlu olunca toplum mutlu ve sağlıklı.  Yüregil köyünde gerçekten çok mutlu zamanlar geçirdim. Ortamdaki mutluluk herkesi sarıyor. Köydeki herkesin yüzü gülüyor. Bu mutluluğa çevre köylerden de katılım var. Onlarda bu mutluluğa ortak olmaya gelmişler.

Anadolu’nun tüm güzelliklerini içinde barındıran Yüreğil köyünü, Yüreğil vakfını, köyün muhtarını kısaca tüm köy halkı tebriği hak ediyor. Kültür ve eğitim seviyesi en yüksek köylerimizden birisi Yüreğil. Hangi kapıyı çalsak bizi bir öğretmen bir mühendis bir doktor bir profesör bizi karşıladı. Köy çocuklarının bu başarısı bir Cumhuriyet mucizesidir. Foto Ayfa Mustafa Dağ’ in kamerası ve benim etkinliği, köyü anlatımla bir Yüreğil anı programı ortaya çıktı. Tüm köy halkı ve çocuklar ile sohbet ettik, kayda aldık. You-Tube kanalımızda etkinliği yayınladık. Denizli’nin güzelliklerini yazmaya, ekranlardan anlatmaya her yönüyle tanıtmaya devam edeceğiz. Güzel kentimiz ve ülkemiz için çözüm önerileri sunacağız. Denizli’nin tanıtımına katkı vermeye ediyoruz. Denizli’nin güzel insanlarına selam olsun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.