Milletvekili Ün, TBMM’de Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a 150 Yıllık tarihi Akköy Camii için seslendi
219 okunma

Milletvekili Ün, TBMM’de Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a 150 Yıllık tarihi Akköy Camii için seslendi

Gelecek Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a seslenerek, Denizli’de ciddi tahribata uğrayan 150 yıllık tarihi Akköy Yukarı Camii'nin restorasyonu konusunda önemli bir soru yöneltti: “Galata Kulesi gibi rant sağlayan bir eser mi olması gerekiyor?” diyerek bakanlığı sorumluluk almaya davet etti.

ABONE OL
22/12/2023 15:39
Milletvekili Ün, TBMM’de Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a 150 Yıllık tarihi Akköy Camii için seslendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 2024 yılı Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Gelecek Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Akköy Mahallesi’nde bulunan 1880 yapımı ve 150 yıllık Akköy Yukarı Camii’nin ciddi bir tahribata uğradığını gerekli adımların atılması için çağrıda bulundu. Gelecek Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, “Denizli Pamukkale ilçemizde 150 yıllık tarihi Akköy Yukarı Camii’miz var. 1880 yapımı bu camii,  Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kanunu çerçevesince koruma altında. Ahşap oymalarının yanı sıra, geleneksel kalem işi sanatımızın en nadide örneklerinden bir tanesi bu camimiz. Ancak koruma altında olmasına rağmen kaderine terk edilmiş bir camimiz. Camii tavanından su akıyor ve bakımsızlık nedeniyle tahrip olmuş durumda. Çatısının çökme tehlikesi nedeniyle de şu an ibadete de kapalı. 5 ay önce camiyi ziyaret ederek yaptığım açıklamada ‘bu kış caminin geçireceği son kışı olmasın’, ‘bu vebalin altında kalmayın’ diye hem yetkililere hem de kurumlara basın aracılığıyla ve telefonla yaptığım görüşmelerde çağrıda bulundum. Verilen yanıtta caminin mülkiyetinin belediyeye ait olduğu, bakanlığın yani vakıfların yasal olarak kendisine devri yapılmadan restorasyon çalışması yapamayacağı bildirildi.  Belediye de bir takım kendince haklı nedenlerle restorasyonu yapmıyor ve tarihi bir eserimiz göz göre göre yıkımın eşiğine sürükleniyor.” dedi.

“RESTORE ETMEK İÇİN GALATA KULESİ GİBİ RANT SAĞLAYAN BİR ESER Mİ OLMASI GEREKİYOR?”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sorularını yönelten Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, “Şimdi sayın bakanımıza sormak istiyorum, hakkında koruma kararı bulunan ancak görüldüğü üzere kaderine terkedilmiş olan bu camiiyi korumak kimin görevi? Ülkemizde bu durumdaki bir eseri restore etmek için o eserin illa Galata Kulesi gibi rant sağlayan bir eser mi olması gerekiyor? Ya da bir tarihi esere sahip çıkmak için illa o eserin mülkiyetinin muhalif bir belediyede mi olması gerekiyor? 1880’de inşa edilen Akköy yukarı camii bir Osmanlı Vakfı değil midir?” şeklinde sordu. Milletvekili Ün, “Sayın bakan derdim gerçekten yaraya merhem olmaktır. Çok samimiyetle şu meclis çatısı altında size tekrar seslenmiyorum. Lütfen, bu meseleye el atın, bu güzelim camimiz zor kış şartları altında yok olup gitmesin. Bu konunun samimi bir takipçisi olarak hassasiyet göstermenizi, aksi takdirde sizin de diğer yetkililer gibi bu caminin yıkımının vebalinin altında kalacağınızı hatırlatmak istiyorum.” diye konuştu. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.