Total Banner
METİN ALKAN / KAFİRLERİN ALLAH CC İNDİNDE DURUMU
302 okunma

METİN ALKAN / KAFİRLERİN ALLAH CC İNDİNDE DURUMU

ABONE OL
11/03/2022 13:00
METİN ALKAN / KAFİRLERİN ALLAH CC İNDİNDE DURUMU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Müslümanın, her hâlinde Müslüman gibi olması, Müslüman gibi davranması, Müslüman olmayanlarla aynı ortak paydalarda buluşmaması İslâm’ın önemli konularından biridir. Allah (Celle Celâluhû) kâfirleri sevmediği gibi, üzerinde kâfir alâmetleri bulunanları, kafirlerin halleri ve tavırları üzere hayatlarını yaşayanları da sevmemektedir. Bu hususta kadim kitabımızda bulunan şu âyet-i kerîme defalarca okunmalıdır:“O (şirk koşarak) zulüm işlemiş olan kimselere (, onlar gibi giyinip kuşanmak ve kendilerine değer vermek gibi basit gördüğünüz şeylerle de olsa) en ufak bir meyil dahi göstermeyin, sonra (onları yakacak olan) o ateş size de dokunur. Sizin için Allâh’tan başka yardımcılar da yoktur (ki sizi O’nun azâbından koruyabilsin)! Sonra (kâfirlere meyledenlere azap edeceğini açıklayan O Allâh tarafından da) yardım olunmazsınız!” [1 Hûd Sûresi, 113.] Kâfirlere karşı azıcık meyil göstermeleri bile yasaklanan Müslümanlar, kâfirlerden ayırt edilemeyecek hâle gelmelerinin İslâmlarına vereceği zararı iyice düşünmelidirler. Allah (Celle Celaluhû), bir Müslümanla bir kâfirin arasının asla iyi olmayacağını, aralarının bulunmasının tek yolunun, Müslümanların dinlerini terk edip kâfirlerin dinlerine uymaları olduğunu şu ayet-i kerimeyle ifade buyurmuştur:“Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hıristiyanlar da asla senden râzı olmayacaklardır. De ki: Doğru yol, ancak Allah’ın yoludur.” [2 Bakara Sûresi, 120] Mü’minleri dost edinen Allah (Celle Celaluhû), dostları olan Mü’minlerin, düşmanları olan kâfirlerden tam manasıyla ayrılmalarını emretmiştir. Bu hususta şu ayet-i kerimelerin üzerine de iyice düşünmek gerekir: “Ayetlerimizi yalanlayanların ve ahiret gününe inanmayanların arzularına uyma. Onlar, Rablerine eş tutuyorlar.” [3 En‘am Sûresi, 150.] “Ey İman edenler! Mü’minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Bunu yaparak Allah’a, aleyhinize apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?” [4 Nisâ Sûresi, 144.]
Cenab-ı Hakk’ın bu emirlerine imtisal eden Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem), yetiştirmiş olduğu Sahâbe-i Kirâm hazeratını kâfirlere benzemekten son derece sakındırmıştır. Bu sakındırma, bazen ibadet meselesinde olmuş; bazen kılık-kıyafet meselesinde olmuş; bazen de insanlar arasındaki ilişkiler hususunda olmuştur. Ama değişmeyen şudur ki: Hazreti Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) her durumda Müslümanın kâfirlere benzememesi gerektiğini ifade etmiştir. Konuyla İlgili Hadîs-i Şerîfler Bu hususta şu rivayetleri mülahaza etmemiz, meseleyi anlamamıza yeterlidir: “Kim kendini bir kavme benzetirse, o da onlardandır.” [Ebû Dâvûd, Libâs, 4031] “Kim Müşriklere ait bir toprakta bulunur (bina yapar), onların nevruzlarına katılır, onların bayramlarını kutlar ve ölünceye kadar onlarla birlikte bulunursa, kıyamet gününde onlarla birlikte haşrolunur.” [Beyhaki, Sünenü’l-Kübrâ, 9/234] Hazreti Âişe (Radıyallâhu Anhâ)dan rivâyet edildiğine göre, Rasûlullâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem), namaz kılarken elleri böğürlerine koymayı mekruh sayarak: “Yahudilere benzemeyin!” buyurmuştur. [Buhârî, elAmel fi’s-Salât, 17] Abdullah ibni Amr (Radıyallâhu Anhümâ) diyor ki: “Rasûlullâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) benim üzerimde boyanmış iki elbise gördü ve: ‘Doğrusu bunlar kâfirlerin giysilerindendir. Onları giyme!’ buyurdu.” [Müslim, Libâs, 29-31] Enes (Radıyallahu Anh)ın yanına iki (boynuzu) kâkülü olan bir genç girdi.
Hazreti Enes kendisine: “Bu iki saçtan boynuzu (kâkülü) ya kes ya da kısalt, çünkü bu Yahudilerin âdetidir.” dedi.[Ebû Dâvûd, Tereccül, 15] Huşeym diyor ki: Ebû Bişr, Ebû Umeyr ibni Enes’ten, o da Ensar’dan bir halasından rivayet etmiştir: Namaz vakitlerini Müslümanlara nasıl duyurulması konusunda henüz karar verilmemişti.Rasûlullâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem), Müslümanları namaza nasıl davet edeceği konusuna çok önem gösterdi. (Ashabıyla istişarede bulundu). Kendisine, “Yahudilerin yaptığı gibi boru çalınmasını” teklif ettiler. Bu, Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimizin hoşuna gitmedi ve: “O, boru çalmak Yahudilere aittir.” buyurdu. Bunun üzerine, “Hıristiyanlara ait çanı hatırlattılar.” Peygamberimiz: “O da Hıristiyanlara aittir.” diyerek hoş karşılamadığını belirtti. [Ebû Dâvûd, Salât, 27] “Müşriklere muhalefet ediniz. Bıyıkları kazıyınız, sakalları koyuveriniz.” [Buhârî, Libâs, 64]. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.