KÜLTÜR NEDİR ? TOPLUMDA KÜLTÜRÜN ÖNEMİ NEDİR ?
3085 okunma

KÜLTÜR NEDİR ? TOPLUMDA KÜLTÜRÜN ÖNEMİ NEDİR ?

Tarih içerisinde yaratılan bir anlam ve önem sistemidir. İnsanın bireysel ve toplu yaşamlarını anlamada, düzenlemede çeşitli çalışmalarında tanımada inançları ve adet, gelenek, görenekleri tüm yönleriyle değerlendiren geniş bir alandır. Kültür insanlardan öğrendiğimiz toplumsal bir mirastır kültürün oluşmasında iki türlü süreç vardır ilk süreçte insan alıcı konumdadır belli bir kitlenin çevresine mensup yaşamakta beslenme ve barınma ihtiyaçlarını gidermektedir.

ABONE OL
25/02/2022 10:47
KÜLTÜR NEDİR ? TOPLUMDA KÜLTÜRÜN ÖNEMİ NEDİR ?
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğayla kurulan bu öncül ilişki, yani ihtiyaçları doğrultusunda edindiği bilgi, dili, davranışları ve maddi üretim ve tüketim aletleri kültürün yaratılmasında birinci aşama olarak karşımıza çıkar. İkinci aşamada ise insan alıcı konumdan çıkar ve üretmeye başlar yani yaşadığı çevreye etkin ve aktif bir güç olarak katılır bu şekilde giderek üreten toplum kültür birikimi adı altında artık toplumsal bir yapı bileşeni olmaya başlar.  Toplumsal tanımdan bahsedersek de Tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan her türlü değerlerle bunları kullanmada, sonraki kuşaklara iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların tümü.

Giderek her nesil miras aldığı kültüre maddi ve manevi bir katkı yapmakla birlikte daha sonraki süreçte onu kendinden sonraki topluma miras bırakmasıdır. İnsan yaşamının tümüne etkisi olan kültür, Kültürler dediğimizde oluşum yönündeki iş kültürü, siyasi kültürü, film veya kitap kültürü olmak üzere ilgi alanlarını çeşitlendirebilmektedir Cinsel yönelimlere olan tercih, gençlik kitle ve çalışan sınıf kültürü gibi terimler bu da toplum içindeki i ve dış ilişkilerini yürütme bicilerini ifade eder. Mesleki alanlar, branşlar, uzmanlık alanları ve herhangi bir sektöre yönelik çeşitlenmesi görülmektedir.

Kültürü etki edecek ana maddeleri tanımsal ifadeleri ise Kültürlenme; bu süreçte bireyi biçimlendiren, sınırlandıran ya da yönlendiren etkiler ebeveynler, diğer yetişkinler ve yaşıtlardan oluşur. Kültürlenme başarılı olursa dilde, değer yargılarında ve mantıksal ritüellerinde yeterlikle sonuçlanır. Kültürleşme ise iki ya da daha fazla kültürün etkileşimi sonucunda değişime uğramalarıdır Kültürel yayılma, Bir kültürde ortaya çıkan maddi veya manevi kültür öğesinin dünyadaki başka kültürlerle olan etkileşimine denir tabi ki bazıları bulunduğu örfe, adete adapte olmayan insanların yaşadığı buhrana da kültür şoku denmektedir. Kültürel asimile ise işgalci bir toplumun azınlıkta kalan işgal altındaki diğer toplumuna kültürel etkilerini dayatma sonucu kendi milli kimlerini kaybetmesi ile asimile edilmiştir çoğunluk veya etkisi çok yüksek olan toplumların diğer toplumları milli şuurlarını kaybettirme durumudur.

Toplumsal değişme nedir mümkün müdür?

Toplumsal değişme kavramında ise toplumun yapısını oluşturan toplumsal ilişkiler ağının ve bunları belirleyen toplumsal kurumların değişmesi söz konusu olmaktadır tanımlarında farklılık olsa bile genelde bu tanım çoğunlukla kabullenilmiştir

Öncelikle değişmeyi tanımlayalım; değişme ilk önce bireyden başlayıp etkisi toplumsal olarak sürmektedir neticede değişimin kendisidir. Bunu sadece olumsuz olarak düşünmemiz doğru olmasa da toplumda değişim örf, adet gibi kavramların milli kimlikleri kaybetme, hatta bazı kültürlerden etkilenme durumu gelişmeyi de göstermektedir. Burada almamız gereken topluma faydası olur mu? Olursa bunu ne açıdan değerlendirilmelidir.

MİNE KAYAÇELİK – YAZAR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.