Total Banner
ENİS AKTAŞ
1567 okunma

ENİS AKTAŞ

Merhaba değerli sanat tutkunları… Bana göre bu hayatta bir Enis Aktaş kırmızısı, Enis Aktaş mavisi, Enis Aktaş sarısı ve yeşili vardır ve resimlerinde kullandığı tüm renk tonları Enis Aktaş tonlarıdır, kendine özgüdür. Olur mu hiç öyle şey demeyin :) Derinliğin olduğu her yerde her şey mümkün…

ABONE OL
24/03/2022 09:17
ENİS AKTAŞ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1956 Ankara doğumlu ressam Enis Aktaş, 1982’de Gazi Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. 2007 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden emekli olmuştur. Sanatçı ilk kişisel sergisini 1985 yılında Ankara’da açmıştır. Kişisel sergi, çok sayıda yarışmalı karma sergilere katılmış, resmi ve özel koleksiyonlarda çok sayıda eseri bulunmaktadır. Eşkişehir’e atanan ilk resim öğretmeni Enis Aktaş, kısa yaşamına birçok güzellik katmış bir çok öğrenciye dokunmuş,sanat camiasında unutulmaz bir isim haline gelmiş ve 2017’de aramızdan ayrılışıyla hem sanat dünyasını hem de tüm sevenlerini derin bir üzüntüye boğmuştur.Enis Aktaş İzmir’de kendi atölyesinde çalışmalarına devam ederken 2017 yılında katıldığı Tekirdağ Resim Çalıştayı’nda ani bir kalp krizi sonucu vefat etmiştir.Beni en çok etkileyen hikayesi ise Enis Aktaş’ın daha önce hiç bir çalışmasında yer vermediği fakat 2017 yılında son  eserlerinde ölüm habercisi olarak bilinen kuzgun’u tuvallerinde belirtmiş olması ve bu detayı düşündükçe duygunun derinliğindeki gizeme kapılıyor olmak benim için kelimelere dökülemeyecek kadar tarifsiz…Kaya Grup Yönetim Kurulu Başkanımız Sn.Mustafa KAYA’nın İzmir sanatçılarına olan hassasiyeti ve sanata katkı sağlamak,kıymetli ressamın eserlerini yaşatmak adına  “ENİS AKTAŞ ANISINA” ismini verdiğimiz her yıl değerli ressamın hiç görülmemiş eserlerini sergilememizin fikir sahibi kendisi olup Karaca Kültür Merkezi olarak bu sezonda 23 Şubat 2022’de ‘Enis Aktaş Anısına 3. Resim ve Seramik Sergisi’ni gerçekleştirmek için hazırlıklarımız devam etmektedir.Geçtiğimiz sezonlarda yağlı boya tabloları ve yine hiç sergilenmemiş sulu boyalarına yer verdiğimiz ressam bu sezonda da yağlı boyaları ve seramik çalışmaları sanatseverlerin izlenimine sunulacak.Enis Aktaş’ın bilinmeyen diğer tabloları ise portreleri sınırlı sayıda olan bu portreler yine ilk kez Karaca Kültür Merkezi’nde. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz ve üçüncü kez böylesine değerli bir ressamın eserlerine küratörlük ve ev sahipliği yapıyor olmanın gururunu yaşıyorum. 29 resim ve 19 seramikten oluşan sergimiz 9 Mart tarihine kadar devam edecek, mutlaka görülmeli.Sanatla kalalım.

MERYEM İPEK – YAZAR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.