Total Banner
KARAHÖYÜK PAZARI VE EKMEĞİ
844 okunma

KARAHÖYÜK PAZARI VE EKMEĞİ

ABONE OL
20/09/2022 09:05
KARAHÖYÜK PAZARI VE EKMEĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yazımızda da Denizli’mizin güzelliklerini anlatmaya devam edelim. Bu hafta bölgenin en eski pazarlarından olan Karahöyük pazarını ve Karahöyük ekmeğini tanıtalım. Acıpayam da 3 önemli pazar var. Karahöyük pazarı, iskan pazarı ve Acıpayam pazarı. Karahöyük pazarından kalanlar hala görülebilir durumda. Salda yolunda Karahöyük köyünde hemen sağda. Karahöyük nohut mayalı ekmeği ile de ünlü. Mutlaka görün. Karahöyük pazarı yanındaki su an kullanılmayan iki katli okul binası da üzücü durumda.

Karahöyük ekmeği hikayesine gelince;

Denizli’nin 600 yıllık geleneği Karahöyük ekmeği. Araştırmalara göre Kanuni, Rodos seferine giderken ordunun iaşesini Karahöyük ekmeği ile sağlamış. Ülkenin dört bir yanından hayvanlarını bölgeye satmak için gelenler bu ekmekle hem karınlarını doyurmuş hem de azık olarak yanlarında götürmüş. Nohut mayasıyla yapıldığı için aroma ve kokusu çok farklı olan Karahöyük ekmeğini yakın tarihe kadar 16 fırın üretiyormuş. Ancak tarihi Karahöyük pazarının yer değiştirmesi ve eski özelliğini kaybetmesiyle bu geleneği devam ettiren sadece Mahir Sağ kalmış. Dile kolay; Mahir Usta’nın elleri özellikle yaz aylarında 2 bine yakın Karahöyük ekmeği üretiyor. Her köşesinde bir anı bir tarih yatan Denizli için hep söylediğim cümleyi tekrarlayacağım. Denizli muhteşem bir tarihe sahiptir.

Doç.Dr. Devrim Alkaya

İnş.Yük.Müh.& Kamu Yoneticisi & Tarımcı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.