Total Banner
YEDAM’LA HAYATA DEVAM
1210 okunma

YEDAM’LA HAYATA DEVAM

ABONE OL
19/09/2022 14:05
YEDAM’LA HAYATA DEVAM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

10 Eylül 2022 Cumartesi günü, üyesi olduğum Yeşilay Derneği Denizli Şubesinden aranarak toplantımızın olduğunu saat 10-12 arası yeni seçilen başkan Hakan Bey’in üyelerimizle tanışacağını ve çalışmalarımız hakkında üyeleri bilgilendireceklerini söyleyerek davet ettiler.

Planlandığı gibi saat 10.00 da Yeşilay Derneğine vardığımda, girişte Yeşilay görevlisi Duygu Hanım ile Şube Başkanı Hakan Bey beni karşılayarak toplantı odasına geçildi. Daha sonra diğer katılımcılar gelerek toplantı başlamış oldu. Şube Başkanı Hakan Bey kendisini tanıttıktan sonra Yeşilay Derneği başkanlık sürecinden bahsettiler. Yeşilay görevlisi Duygu Hanımda Yeşilay Şubesinde yapılan faaliyetleri Sinevizyon eşliğinde anlattıktan sonra, devreye Sosyal Hizmet Uzmanı Feyza Hanım girerek YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) ve YEDAM’la ilgili yapılan çalışmaları anlatarak bizleri bilgilendirdiler. Üye arkadaşlarda Yeşilay ve YEDAM için neler yapabileceklerini istişare ettikten sonra Yeşilay Dernek binasının gezilmesi ve çay, kahve ikramından sonra toplantımızı güzel temennilerle tamamlamış olduk.

Peki, YEDAM Nedir? YEDAM’la hayata devam nasıl olmaktadır?

YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi)Her türlü kötü alışkanlığın yanı sıra Alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarına ve bağımlı yakınlarına ücretsiz psikolojik destek ve sosyal destek hizmeti vermektedir.

Türkiye’nin her bölgesinden aranılabilen 4447975 hattıyla da psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları tarafından, arayanlara nitelikli danışmanlık hizmeti verilmektedir.

YEDAM’a Kimler başvurabilir?

Alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olanlar,

Alkol kullanım sorunu olanlar,

Alkol ve uyuşturucu maddeyi hayatından çıkarmak isteyenler,

 Teknoloji bağımlısı ve diğer türlere bağımlı olanlar,

 Alkol ve uyuşturucu maddeyi bırakmış ama bir daha başlamak istemeyenler,

 Alkol ve uyuşturucu madde kullanan kişilerin eşleri, ebeveynleri, kardeşleri, yakınları. YEDAM’la paylaştığınız bilgileriniz mahremiyet ilkeleri çerçevesinde korunmaktadır. Yani görüşmeler ve konuşmalar çok gizli tutulmaktadır.

Yedam’da Danışmanlık süresi ne kadar sürer? Bağımlılıkta iyileşme süreci sabır ve özveri gerektiren bir süreçtir. İyileşme sürecinin uzunluğu kişiye göre, kişinin içinde bulunduğu duruma göre değişebilir.

YEDAM’a Nasılı Başvurabilirsiniz? 4447975’i arayarak danışma hattına ulaşabilirsiniz. Danışma hattında uzman psikologlara bağımlılık hakkında danışabilirsiniz. YEDAM’a Yüz yüze görüşmeye gelmek için 4447975 danışma hattını arayıp randevu alabilirsiniz.

Bağımlı bireyin kendisi gelmiyorsa aileler ne yapabilir?

Bağımlı birey gelmiyorsa, siz gelebilirsiniz. Bağımlılık sadece bireyi etkileyen bir süreç değil, aileyi de etkileyen bir süreçtir. Ailenin iyileşme sürecindeki rolü çok önemlidir. Ailenin bireye yaklaşımı çok önemlidir. Ailenin yaklaşımındaki iyileşme bireyin iyileşmesine katkı sağlar. Bağımlılıkta iyileşme süresi uzun sürebilir, sabır gerektirir.

YEDAM’ın sunduğu hizmetler nelerdir?

*Psikolojik destek,

*Aile görüşmesi,

*Sosyal Destek,

*Gurup terapisi,

*Aile gurup terapisi,

*Yedam atölye gibi hizmetleri vardır.

Değerli okuyucular yakınınızda ve çevrenizde her türlü bağımlılıktan kurtulmak isteyenler olabilir sizlerde Yeşilay’ı ve YEDAM’ı anlatarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.