Garenta Denizli Rentacar
HÜSAMETTİN TAT / ŞİİRLERLE VE TÜRKÜLERLE ÇANAKKALE PROGRAMI
173 okunma

HÜSAMETTİN TAT / ŞİİRLERLE VE TÜRKÜLERLE ÇANAKKALE PROGRAMI

ABONE OL
12/03/2022 12:20
HÜSAMETTİN TAT / ŞİİRLERLE VE TÜRKÜLERLE ÇANAKKALE PROGRAMI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirecek bir etkiye sahip olan Çanakkale Savaşı, dünyanın en önemli muharebeleri arasında yer alıyor. Özellikle Türk tarihinin en önemli Savaşları’ndan biridir.
  Çanakkale Savaşı Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 1. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşti. 18 Mart 1915 tarihinde başlayan savaş 9 Ocak 1916 yılında büyük bir zaferle sonuçlandı. Nedenleri ve sonuçları ile önemi üzerinde Çanakkale Savaşı dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış en önemli muharebelerden biridir. Aynı zamanda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkede ve dünyada ismini duyurarak güven sağladığı en önemli savaştır.
   1.Dünya Savaşının en kritik muharebeleri arasında yer alan Çanakkale Savaşı, aynı zamanda bu savaşın seyrini değiştirdi. Bu sebepten dolayı dünya tarihine geçmiş en önemli savaşlardan biridir. Bu savaş 18 Mart 1915 yılında başladı ve 9 Ocak 1916 tarihine kadar devam etti. Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşen Savaş Osmanlı İmparatorluğu ile itilaf devletleri arasında yapıldı. Savaşa daha fazla uzatması ve pek çok ülkede iktidar değişikliğine sebep olmasıyla, çok önemli bir yere sahiptir.
  Çanakkale Savaşı Sonuçları
   Çanakkale oldukça fazla sonuç ortaya çıkaran önemli bir savaştır. O yüzden bunları madde halinde sıralamak gerekir.
   
   – İngiltere’den 400 bin Osmanlı İmparatorluğu’ndan 500 bin ve Anzaklar ile beraber Fransa üzerinden 125 bin asker bu savaşa katılmıştır,
   – Savaşın sonunda itilaf Devletlerinden 250 bin kadar asker ölürken, Osmanlı Devleti’nde ise 253 bin kadar Türk asker şehit olmuştur,
   – Savaşın sonunda yeni bir devletin fitili ateşlenmiştir,
   – Özellikle Çarlık Rusya’nın ihtiyacı olan yardım ulaşmadığı için, Sovyetler Birliği’nin kurulmasına zemin hazırlamıştır,
   – Devamlı kaybetmeye başlayan Osmanlı Devleti biraz da olsa prestij kazanmıştır,
   – Ülke çapında Mustafa Kemal Atatürk’e olan inanç çok daha güçlü noktaya ulaşmıştır.
  18 Mart 1915 tarihinde başlayan, 9 Ocak 1916 yılında büyük bir zaferle sonuçlanan Çanakkale zaferi, her yıl 18 Mart’ta ülkemizde büyük coşku ile kutlanılmaktadır. Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği ile Denizli Muharip Gaziler Derneği “Şiirlerle ve Türkülerle Çanakkale Şehitlerini anma programının her yıl olduğu gibi bu yılda altıncısını gerçekleştirecektir.
  16 Mart 2022 Çarşamba günü saat.20.00 da Çatal Çeşme Oda Tiyatrosunda gerçekleşecek olan şiir ve türkü dinletisine, Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği üyelerinden şairler ve ozanlar katılacaktır.
  Programa katılacak Şair ve Ozanlar şu isimlerden oluşmaktadır.
  Abdülkadir Uslu
  Ahmet Sarı
  Ali Tuluk
  Hüsamettin Tat
  İsmail Gökçe
  Mehmet Aslan
  Melahat Kuzu
  Muhammet Kahraman
  Reyhan Pervanlar Karaalp
  Sadık Dağdeviren
  Sezer Sevim Say
  Ozan Nihat Sönmez
  Ozan Mehmet Dağal
  Osman Gönlüm
  Şerif Ulu
  Sultan Torun
  Yiğit Kahraman
  Emin Mert Boyacıoğlu
  Şiirlerle ve Türkülerle Çanakkale Şehitlerini Anma Programına tüm halkımız ücretsiz olarak davetlidir. Bu anlamlı geceye Denizli halkının katılarak programımıza duygu katacağını bekliyorum.

HÜSAMETTİN TAT

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.