Total Banner
ERGÜN BAŞAR-ATATÜRK İZ BIRAKAN İLKLER DEV PORTRELER SERGİSİ
1361 okunma

ERGÜN BAŞAR-ATATÜRK İZ BIRAKAN İLKLER DEV PORTRELER SERGİSİ

ABONE OL
18/01/2024 12:23
ERGÜN BAŞAR-ATATÜRK İZ BIRAKAN İLKLER DEV PORTRELER SERGİSİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetin 100.yılında ‘’ATATÜRK: İz Bırakan İlkler’’ dev portre sergisi 25 Ekim-30 Aralık 2023’te İzmir Konak Metro Sanat Galerisi’nde İzmir sanat severlerin ziyaretine açıldı.

Türkiye’nin en büyük portre tablolarını yapan sanatçı Ergün Başar, bir ilke imza atarken, iz bırakan ilkler sergisiyle de devasa portreleriyle sanatseverlerin ilgisini çekti. Sergi eserlere ve sanatçıya hayranlık uyandırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tunç Soyer’in de desteği ile düzenlenen sergide büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, bilim insanları, siyasetçiler, iş insanları, yazarlar ve gazetecilerin bulunduğu devasa portreler bir temada buluştu. Cumhuriyet’in  yüzüncü yılında manevi  anlamı yüksek bu sergiyi Türk milletine hediye eden araştırmacı, sanatçı ressam Ergün Başar, söylediği üzere, çizdiği devasa portrelerin biyografilerini araştırarak, tarihte iz bırakan hayat görüşleriyle olan kişileri ele aldı. Hayat görüşünden kastının, bu ülke için insanlık için ne yapabiliriz düşüncesini kendilerine amaç edinen; ülkemizin yetiştirdiği, çalışkan, başarılı, inançlı, girişimci insanlarımızın olmasıydı. Tarihimize attıkları devasa imzalarının zaten tarihimizde ülke arşivimizde var olmasının dahilinde, bir de devasa portrelerini yaparak bir temada buluşturan sanatçı ülke arşivimize de sanatsal bir imza attı.

-İzmir’de açtığınız, Cumhuriyet’in 100.Yılında ‘’ATATÜRK: İz Bırakan İlkler’ ’Dev Portreler Sergisi ile oldukça dikkat çeken, ses getiren bir serginin sıra dışı ressam sanatçısı Ergün Başar’ı tanımak isteriz. Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

-1980 Devlet Güzel sanatlar Akademisi’nden mezun oldum. 1980’den sonra Pr. Sabri Berker’in özel öğrencisi oldum yaklaşık 12 yıldan fazla süreyle çok şey öğrendim.

-Atatürk İz Bırakan İlkler Sergisinin önemi, özelliği ve amacı nedir?

-1937’den bu yana profesyonel Türk sanatçıları Atatürk portresi çizmiyor. Bu boşluğu ben dolduruyorum, bu güne kadar 8 adet Atatürk portresi çizdim.

-Dev portrelerin çizimi ne kadar sürüyor? Çalışmalarınızı nerede yapıyorsunuz? En uzun ve çizmekten en keyif aldığınız portreniz hangisi?

-Dev portrelerin çizimi 1,5 ay devamlı çalışmak kaydı ile meydana geliyor. Çizimlerimi İstanbul’da yapıyorum. En uzun portrem olan 146×114 cm ATATÜRK portresini çizmekten keyif aldım.

-Tuval üzerine yağlı boya tablolar. Arka fonları altın varak kullanmanızın bir amacı var mı? Eserlerinizin temasında felsefi bir bütünlükten bahsediyorsunuz bundan kastınız nedir? Serginizde kadın portresi neden az?

-Arka fonları altın varak kullanmamın sebebi, bu biyografiler, kişiler altın adamlardır. Atatürk felsefesi, bu büyük ilkleri doğurdu. Kadınların ilkleri oldukça az sayıdadır.

-ATATÜRK: İz Bırakan İlkler temasını tamamladınız mı tema devam edecek mi? Henüz çizmek istediğiniz portreler var mı?

-Sergi de açıklanan tema devam edecek. Şu an çizmek istediğim 30 portre daha var.

-Günümüz vefasızlığına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak, duyduğunuz vefa ve teşekkürün bir minnet borcuna, izlerine atılmış bir teşekkür, sanatsal bir imza mı bu eserler?

-Resim dili ile bir farkındalık yaratmak istedim, insanları harekete geçirmeye çalışıyorum ve en iyi örnek Yılmaz Büyükerşen’dir.

-İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tunç Soyer’in bünyesinde İzmir’de açmayı düşündüğünüz Resim Müzesi projesi ile ilgili ne söylemek istersiniz?

-Müze projesi şu an devam ediyor, seçim kaosunu atlatmaya çalışıyoruz.

-Açmayı düşündüğünüz sergiler ve yeni projeleriniz var mı? Varsa ne zaman ve nerede olacak?

-Tabi yeni sergi ve projelerim var 2000-2015 yılları arasında yaptığım resimlerden bir seçki olarak, 2024’te kasım ve aralık aylarında ‘ERGÜN BAŞAR RETROSPEKTİF SERGİSİ’ açılacaktır.

Ergün Başar, İzmir Konak Metro Sanat Galerisi’nde ATATÜRK: İz Bırakan İlkler Sergisinde, başta büyük önder Atatürk olmak üzere, muhteşem devasa portreler ile tarihi araladı ve iz bırakan ilkleri buluşturdu. Değerli sanatçı, ressam Ergün Başar bir ilk olarak tarihe imza attı ve arşivlerde yerini aldı.

Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.