Total Banner
GÜNEY AFRİKA GEZİMİZDEN ÜÇ ÜLKE: ZİMBABWE-ZAMBİA-BOTSWANA 
2174 okunma

GÜNEY AFRİKA GEZİMİZDEN ÜÇ ÜLKE: ZİMBABWE-ZAMBİA-BOTSWANA 

ABONE OL
01/01/2024 16:20
GÜNEY AFRİKA GEZİMİZDEN ÜÇ ÜLKE: ZİMBABWE-ZAMBİA-BOTSWANA 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney Afrika gezimizde Johannesburg’dan sonra Güney Afrika’nın diğer ülkesi ZİMBABWE’ye hareket ediyoruz. Johannesburg Havalimanı’ndan yerel hava yolu ile 2 saat gibi süren bir uçak yolculuğu ile ZİMBABWE’nin VİCTORİA FALLS kentine ulaşıyoruz. Dünyanın yedi harikasından biri olarak da gösterilen VİCTORİA ŞELALELERİ’ni görmeye gidiyoruz. Victoria Falls Milli Parkı’na giriş yapıyoruz. Yemyeşil ormanın arasında yürürken burayı keşfeden İskoç kaşif David Livingstone’nin heykelini görüyoruz. Sonrasında o görkemli görüntüsüyle Victoria Şelaleleri…1,7 km genişliği ve 128 mt yüksekliği ile o kadar yüksek bir debiyle akıyor ki duman çıkıyor görüntüsü yaratıyor. Bu görüntüsü nedeniyle yerli halk arasında “Mosi-oa-Tunya” ve de “Gürleyen Duman” olarak anılıyor. UNESCO Dünya Doğa Mirası Listesi’nde yer alıyor. Güney Afrika’nın en çok turist çeken noktalarından biri. İskoç kaşif David Livingstone, şelaleleri ziyaret ederek 1855’te Kraliçe Victoria’nın anısına “Victoria Şelaleleri’ ismini vermiş. Şelaleler, Zambezi Nehri üzerinde yer alıyor ve Zimbabwe ile Güney Afrika’nın diğer bir ülkesi olan Zambia sınırını oluşturuyor. Yani her iki ülkeden de şelaleler ziyaret edilebiliyor. Zambia’ya geçiş yaptığımızda o taraftan da şelaleleri ziyaret ettik. Ama Zimbabwe’deki suyun fazlalığı nedeniyle Zimbabwe’den şelale görüntüsü daha muhteşem. Zambia tarafı “Mosi-oa-Tunya Milli Parkı”, Zimbabwe tarafı “Victoria Falls Milli Parkı” adıyla geçiyor. Ayrıca bizim de gördüğümüz gibi şelalenin üzerinde hiç kaybolmayan bir gökkuşağı bulunuyor. Şelale parkurunda gezerken ıslanmanız kaçınılmazmış ama suyun az olduğu  zamana denk geldiğimiz için biz ıslanamadık.

ZİMBABWE: Güney Afrika Kıtas’ının denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi. Sınır komşuları Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botswana’dır. Burada yukarıda da bahsettiğim gibi Victoria Şelaleleri’ni ziyaret ediyoruz. Ayrıca helikoptere binerek gökyüzünden şelalelerin o muhteşem görüntüsünü, akışını, nasıl yatağından aşağıya döküldüğünü izliyoruz. Güney Afrika’ya gelmek istememin sebeplerinden biri Victoria Şelaleleri’ni görmekti. Zimbabwe’den sonra komşu bir ülke olan BOTSWANA’ya geçiyoruz. Çok ilginçtir ki, sınır kapısından Botswana’ya geçerken hem ayakkabılarımızı hem de aracımızı dezenfektan suyun içerisinden geçirdik.                                        –

BOTSWANA: Zimbabwe‘den 1,5 saat gibi bir kara yolculuğuyla Botswana’ya ulaşıyoruz. Dolu dolu bir gün geçireceğimiz CHOBE MİLLİ PARKI’na ve CHOBE NEHRİ’ne gidiyoruz. Önce dünyanın başka yerinde olmayan vahşi doğal yaşamı görmek için 4*4 araçlarıyla safari turuna katılıyoruz. Aslan, çita, gergadan, impala, fil, zürafa, buffalo gibi hayvanları görüyoruz. En fazla da filleri görüyoruz. Hatta bir ara fil sürüsünün arasında kaldık. Filleri bu kadar yakından görmek, günün en heyecanlı anlarıydı…Tabi safari turunda araçtan inmek yasak ve tehlikeli. Sadece bir alanı güvenlikli bir şekilde ayarlanmış. Araçlar orada mola veriyor. Araçta da bazı kurallara uymanız gerekiyor. Kolunuzu çıkarmamak, ayağa kalkmamak, ses çıkarmamak gibi… Safari sonrası Chobe Nehri tekne turuna katılıyoruz. Ülkede en fazla yabani hayvan türüne ev sahipliği yapan yer burası. Nehir turumuzda en fazla filleri, su aygırlarını, timsahları, buffolaları ve birçok kuş türlerini görüyoruz. Chobe Nehri’nin bir yanında Chobe Milli Parkı diğer yanında Afrika’nın diğer ülkesi Namibya bulunuyor. Yani nehir, Botswana ve Namibya ülke sınırlarını oluşturuyor. Nehir kenarında konaklamak için oteller bulunuyor.                                                                 

 ZAMBİA: Güney Afrika’da gördüğümüz diğer ülkelere göre daha az gelişmiş. Afrika kabilelerinin yaşam yerleri bu ülkede daha fazla. Zambia‘da tatil köyü havasında bir otelde kaldık. O kadar doğal bir ortamda bulunuyorduk ki, otelin bahçesinden filler geçiyordu. Akşam otelin bahçesine dolaşmak için çıktığımızda otel görevlileri ikazda bulundular. “Otelin bahçesinden dışarı çıkmayın. Yabani hayvanlara dikkat edin” gibisinden. Bir görevli de sürekli el feneriyle bizim yakınımızda dolaştı. Bizim güvenliğimiz açısından diye düşündük. Zambia ismi, Afrika Kıtası’nın 4.büyük nehri olan ve çıkış noktası Zambia olan, Zimbabwe ile sınırı oluşturan Zambezi Nehri’nden esinlenerek konulmuş. Ülkenin kuzey bölgesinden doğan Zambezi Nehri, ülkenin güney kesiminde komşuları olan Namibya, Botswana ve Zimbabwe ile sınır çizgisini oluşturuyor.                                                                                

    Güney Afrika’da trafik, bize göre tersten yani soldan işliyor. Sebebi, bağımsızlıklarından önce İngiliz sömürgesinde kaldıkları için. İngiliz tipi denilen G tipi fiş ve priz kullanılıyor. Uyumlu fişi otelden isteyebiliyorsunuz ya da yanınızda götürmelisiniz. Mevsim olarak, Güney Yarımküre’de olduğu için Türkiye’nin tam tersi. Türkiye’de kış yaşanırken orada yaz mevsimi yaşanıyor.                                                                Güney Afrika coğrafyasıyla, kültürüyle, doğal yaşamıyla, yabani hayvan türlerinin çokluğuyla, siyahi ve beyazların bir arada yaşamasıyla farklı bir kıta. Güney Afrika turumuzdan Türkiye’ye dönerken çok güzel anılarla döndük.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.