DÜŞTÜK YOLA…
112 okunma

DÜŞTÜK YOLA…

ABONE OL
26/11/2022 09:32
DÜŞTÜK YOLA…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırsal kalkınma nedir? Neden bu konuyla ilgileniyorsun diye soruyorlar. Kırsal bölge deyince köyler, beldeler ve büyükşehirlerde kent-şehir merkezi harici kalan mahalleleri anlatmaya çalışıyoruz. Kırsal kalkınma deyince de kırsal bölgede üretimin artmasını, köyün, çiftçinin ekonomik durumunun iyileşmesini, teknik altyapı ve kültürel anlamda ilerlemeyi tanımıyoruz.

Ekonomik, kültürel ve teknik altyapının iyileştirilmesini kentte ne varsa köyde de aynı imkânların olmasını, köyde yaşamanın da cazip hale getirilmesini arzuluyoruz. Kırsal bölge sadece tarım konusu değildir. Kırsalda da içme suyu, yol, kanalizasyon, sulama,  planlama hizmetleri vardır. Bu nedenle her branştan mühendis ve mimar kırsal bölge ile ilgilenir.

 Ben neden ilgileniyorum sorusuna gelince; İnşaat mühendisliği yanında Tarım ve Ekonomi eğitimim olması,  inşaat mühendisliği bölümünde Şehircilik dersi veriyor olmam kırsal bölgeye olan kişisel ilgimi arttırıyor. Halk için bilim olunca felsefem köy derneklerinden, Yörük derneklerinden kırsal kalkınma çalışmalarına katkı koymam da istenince bu konuda çalışmak ülkeye bir hizmet borcu olarak karşıma çıkıyor.  İnşaat mühendisliğini “civil engineering” medeniyet – uygarlık mühendisliği olarak tanımladığımızda kırsal bölgelerinde inşaat mühendislerinin ilgi alanına girdiği daha kolay anlaşılabilir.  Geçmişte var olan köy hizmetleri teşkilatında inşaat mühendislerinin efsanevi hizmetleri hala dillerdedir. Dönüşümün kırsaldan başlayacağını, kırsal kalkınma olmadan muasır medeniyetlere asla ulaşamayacağımızı düşünüyorum.

Kırsal kalkınma olmadan şehirlerinde mutlu bir yaşam sağlaması olanaksız görünüyor.  Nüfusun ve gelirin dengeli dağılımını sağlamak zorundayız. Gelir adaleti sağlanabilirse köyler eskisi gibi şenlenecek, şehirlerde oluşan mevcut kalabalık azalacak, insanlar ucuz ve sağlıklı yerel gıdaya daha kolay ulaşabilir hale geleceklerdir.

Tarım ekonomisi, ziraat mühendisliği, veterinerlik gibi tarımsal hizmetler konusunun uzmanları başta olmak üzere plancılar, inşaat mühendisleri, mimarlık gibi dallarında kırsal bölgenin sorunlarına eğilmesi, çareler araması, sağlıklı bir kırsal dönüşüm için kooperatifçiliği teşvik etmesi ve kırsalın kentle bağını kurması gereklidir. Günümüz bilim seviyesi mevcut sorunları çözecek yetenektedir. Gelişmiş ülkelerde tarım yapan çiftçi için üretilen çözümler bellidir. Bu denli güzel iklimi, toprağı, suları olan ülkemizde biz de başarabiliriz. Düştük yola…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.