DÖNÜŞÜM
382 okunma

DÖNÜŞÜM

ABONE OL
09/02/2022 15:30
DÖNÜŞÜM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçimdeki dönüşümün bir tırtılın kelebeğe evirilmesine ters benzerlik taşıdığını düşünüyordum. İnsanın bir şeylerden habersizce yaşaması, toplumdaki sorunları görmezlikten gelmesi, sadece kendi yaşantısı ile ilgilenmesi kelebeği andırırken, problemlere çomak sokması, çözüm arayışı içinde olması ise kozaya hapsolması anlamına geliyor gibiydi… Ondan aldığım cesaretle, içimdeki isyanın ateşi başlamış, geri durarak, korkarak bir şeylerin gerçekleşemeyeceğini anlamıştım. Toplumun, doğanın içinden tutacak kişilere ihtiyacı olduğuna inandığımı, bunu birilerinin gerçekleştirmesi gerektiğini anlatırken gözlerine bakıyor, sanki kendimi yanan bir şöminenin yanında sıralanmış, yakılmayı bekleyen düzgün kesilmiş ağaç parçalarına benzetiyordum. İşte hissettiğim tam da buydu.
Bartın’da yaşayan Serkan Boğa, Bartın, Türkey Öğretmeni Ölü Ozanlar Derneği Üyesi idealist bir öğretmen. Serkan Boğa, ilk ve orta öğrenimini Bartın’da tamamladı. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Şanlıurfa ili Uğurlu İlköğretim okuluna atandı. Şu an, memleketi Bartın’da, Budakdüzü İlkokulu’nda görevine devam etmektedir. Öğrencilik yıllarından beri edebiyatla iç içe oldu. Yayımlanmamış şiirleri bulunmakta olan yazarın Kasım 2021’de ‘Dönüşüm’ adında kısa romanı (novella) okuyucusuyla tanıştı. Bartın Belediyesi 24.Uluslararası Kitap Fuarı’nda 25 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Bartınlı Yazarlar standında yer aldı. Yirmi yıllık sınıf öğretmeni olan eğitimci yazar evli ve iki çocuk babasıdır.

ÖZGÜRLÜK

Özgürlük duvarların arkasındadır,
Eleştiren bir gazete yazısındadır.
Coşkulu kitlelerin sözlerindedir özgürlük
Belki de senin gözlerindedir.
Yağmurun altında ıslanmaktır özgürlük,
Hayır diyebilmektir baskılara,
Ellerinden tutup koşabilmektir,
Belki de konabilmektir ağaçlara.
Emeğin sevgisindedir özgürlük,
Ellerin birleşmesindedir nefes nefese.
Gülümsemektir sana bakıp,
Belki de atılmaktır bir kafese…
Yine içimizden biri, üreterek yaşama ve yaşamına anlam katan bir eğitimci, yazar, şair Serkan Boğa…
Emeklerine ve yüreğine sağlık…
Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

EMİNE ÇORUK

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.