Total Banner
ÇANAKKALE DESTANI
418 okunma

ÇANAKKALE DESTANI

ABONE OL
20/03/2024 16:03
ÇANAKKALE DESTANI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli muhteşem bir tarihe sahiptir serisinde bugün Çanakkale savaşında şehit olan Denizlili askerler var.

1. Dünya savaşının en kanlı yaşandığı yerlerden bir tanesidir Çanakkale. Tüm ülkede olduğu gibi kentimizin belleğinde de derin izler bırakmıştır. İlimizde Çanakkale şehitleri için her yerde bir iz bulmak mümkündür. Ancak en görkemli olanı Acıpayam ilçemiz Kelekçi beldemizde yapılan şehitler anıtıdır. Ülkemizde her yerde olduğu gibi Denizli’de de pek çok yerde 18 Mart’ta mevlitler okutulmakta, hayır yemekleri yapılarak şehitlerimiz anılmaktadır.

Çanakkale savaşları ile ilgili kaynaklarda farklı bilgiler var. Askeri kaynaklarda sadece cephede ölenler şehit kabul ediliyor. Osmanlı kaynaklarından derlenen rakamlarda ise muharebede şehit olanların sayısı 56 bin 643, sakat kalanlar 97 bin 7, kaybolanlar 11 bin 178 olarak veriliyor. Moorehad’ın ”Gelibolu” adlı eserine göre ise Çanakkale Savaşı’nda 251 bin 309 Türk askeri şehit oldu, bu sayının yüzde 20’den fazlasını cephede şehit düşenler oluşturuyor. Çanakkale Savaşları’nda en çok şehit veren ilin Bursa olduğu ifade ediliyor. Bursa’dan 3 bin 737 şehit verilmiş. Balıkesir’den 2 bin 779, Denizli’den 2 bin 514 şehit verilmişti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin derlediği rakamlara göre ise Çanakkale Savaşı’nda Denizli Askerlik Şubesi’ne kayıtlı 2 bin 514 kişi şehit oldu. Şehitlerin ilçelere göre dağılımı ise şöyle: Acıpayam 247, Akköy 5, Babadağ 13, Baklan 43, Bekilli 53, Bozkurt 19, Buldan 197, Çal 342, Çameli 10, Çardak16, Çivril 280, Güney 65, Honaz 83, Kale 7, Serinhisar 53, Sarayköy 179, Tavas 399, Denizli Merkez Köyler 144, Denizli Merkez ilçe 389, toplam 2514.

Sayıların hiç önemi yok. Bu vatan için can veren tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Aşağıda fotoğrafını verdiğim Çanakkale şehitlerimizden bir askerimizin mektubu o günleri anlamak için önemli bir belge. Mektuba Acıpayam Dernekler Birliği Başkan yardımcısı Mustafa Ünal ulaşmış. Çanakkale şehitleri ile ilgili Pamukkale Üniversitesinin değerli çalışmaları var. Tarih bölümünden öğretim üyelerimizin araştırmaları çok değerli bilgiler sunuyor. Özellikle Dr. Veysi Akın’ın Çanakkale Savaşında Denizli kitabını anmak gerek. Bu vatanın değerini daha iyi anlamak için Çanakkale şehitliği mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Tüm şehitlerimize layık olmayı ve şehitlerimize rahmet dileyerek yazıyı sonlandırayım. Ruhları şad olsun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.