Total Banner
AYSUN GÜVEN / YIL 2022 1917 DEĞİL
450 okunma

AYSUN GÜVEN / YIL 2022 1917 DEĞİL

ABONE OL
28/02/2022 09:43
AYSUN GÜVEN / YIL 2022 1917 DEĞİL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vladimir Putin saldırıyı, Ukrayna’daki sivilleri soykırımdan korumak için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendirdi.  Moskova’nın 1979’da Afganistan’ı işgalinden bu yana  en saldırgan eylemlerini kınayan yüzlerce mesaj yağdı. Sosyal medyada “artık sonsuza kadar bizimle olacak bir rezalet olarak” nitelendirilen paylaşımlar yapıldı. Rusya’lılar “Ukrayna’lılardan af dilemek istiyorum, savaşı başlatanlara oy vermedik” pankartları astılar.
Önde gelen bir insan hakları savunucusu Lev Ponomavyov tarafından başlatılan bir dilekçe ile birkaç saatte 289 binden fazla imza toplandı. Moskova’da devlet tarafından finanse edilen bir tiyatronun yönetmeni Yelena Kovalskaya, Facebook’ta “bir katil için çalışıp ondan para almak imkansız” diyerek işinden ayrıldığını duyurdu. “Bu anda birçoğunuzun Viladimir Putin’in dost canlısı Ukrayna ülkesine saldırısı karşısında çaresizlik ve utanç hissettiğimizi biliyorum” dedi İnsan Hakları aktivisti Marina Litvinoviç. Biz Rus halkı Putin’in başlattığı savaşa karşıyız bu savaşı desteklemiyoruz bizim adımıza yürütülmüyor dedi. Bu ve buna benzer açıklamaları yapan yaklaşık 2000 kişi Moskova’da gözaltına alındı. Ruslara izinsiz protestoların yasalara aykırı olduğunu hatırlatıldı. Bazı medya kuruluşları devlet tarafından finanse edilen bazı şirketlerin çalışanlarına Ukrayna’daki olaylar hakkında kamuoyuna yorum yapmama talimatı verildiğini bildirdi. Tüm bunlara rağmen Perşembe akşamı Moskova’nın merkezinde binden fazla kişi toplanarak “Savaşa Hayır” sloganları attı. Petersburg’da yüzlerce  kişi sokaklara döküldü.
-Bu hayatımdaki en utanç verici ve korkunç gün. Benim ülkem bir saldırgan. Putin’den nefret ediyorum. İnsanların gözünü açması için başka ne yapılmalı!!! 40 yaşında Rus bir mühendis
Cevap, Parlamentonun üst kanadının sözcüsü Valentino Matviyenko’dan geldi. “Saldırıya karşı çıkanları sadece “anlık sorunları” umursadıkları ile suçladı.
Rusya TV sunucusu bütün bunları “insanları Nazi rejiminden koruma çabası olarak nitelendirdi ve abartmadan tarihte çok önemli bir kavşak olduğunu” söyledi.

AYSUN GÜVEN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.