ATA TOPRAKLARINDAN HONAZ’A MÜBADELE HATIRALARI
503 okunma

ATA TOPRAKLARINDAN HONAZ’A MÜBADELE HATIRALARI

Honazlı yazar Kemal Yalçın, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Selanik ziyareti sırasında edindiği bilgileri ve yanında getirdiği hatıraları, Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek ile paylaştı.

ABONE OL
02/02/2022 16:14
ATA TOPRAKLARINDAN HONAZ’A MÜBADELE HATIRALARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Honaz’ın da içinde bulunduğu, ülkemizin çeşitli şehirleri ile Yunanistan’da çekimleri planlanan mübadele konulu ‘Emanet Çeyiz’ adlı film çalışması için Yunanistan’ın Selanik şehri ile Kastro ve Vraşno bölgelerinde incelemeler ve ön çekimler yapan Honazlı yazar Kemal Yalçın, Ata Topraklarından getirdiği belge ve bilgileri sunmak için Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek’i makamında ziyaret etti. 


EMANET ÇEYİZ FİLMİ YUNANİSTAN ÖN ÇEKİMLERİNİ TAMAMLANDI


Rejisör Gülsel Özkan ile birlikte Selanik’e giden Yazar Kemal Yalçın, burada Honaz’da yaşayan muhacirlerin atalarının yaşadığı bölgeleri inceledi. Yazar Yalçın, “28 yıl önce, 1994 yılında emanet çeyizlerin sahiplerini ararken gittiğim Selanik, Grevena, Vraşno, Kastro, Mirsina, Vatalakkos, Kivodo, Kozani, Veria, Neos Milotopos, Neo Efesos, Katerini, Drama, Kavala’da kar, soğuk demeden merakla, heyecanla çekimler yaptık. 28 yıl içinde konuştuğum canlı tarihlerin hemen hemen hepsi vefat etmiş. Onların evlatları, torunları çok büyük ilgiyle karşıladılar beni ve Rejisör Gülsel Özkan’ı. Grevena Valisi, Belediye Başkanı ve Bölge Valisi ile önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Vali Athanasios M. Folinas’ın mesajı ile birlikte Honazlı mübadillerimizin Kastro ve Vraşno köylerindeki yaşadığı evlerden taş ve toprak hatıraları getirdik. Evlerin birçoğu virane halde. Buradan çok güzel izlenim ve hatıralar ile ayrıldık. Selanik’ten getirdiğimiz hatırlaları ve bölge valisinin mesajını, hediyelerini Honaz Belediye Başkanımız Yüksel Kepenek’e ulaştırdık. Sayın Başkanımızda bu film projesine büyük önem ve destek veriyor. Emanet Çeyiz artık sadece benim değil Yunanlı dostlarımızında kitabı olmuş. Emanet Çeyiz filmi bir barış filmi olacak, başaracağız.” diye konuştu. 


GEÇMİŞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ


1924 Lozan Antlaşması ile gerçekleşen mübadele sonucu Honaz’da iskan edilen muhacirlerin Yunanistan’da ki Ata Topraklarından gelen hatıraları için Yazar Kemal Yalçın’a teşekkür eden Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek,” Değerli ağabeyim Yazar Kemal Yalçın’ın ziyaretinden mutluluk duyduk. Bizlere Yunanistan Grevena Valisi Athanasios M. Folinas tarafından imzalanan kitap, Grevena Vilayeti Kastro Köyü’nde ayakta kalan Acarların evinin önünden taş, Vraşno köyünde ayakta kalan Tahsin Özkan, Koca Abbas, Galibin Süleyman ve Hoca Tahir Efendi’nin evlerinin duvarından alınan taş, toprak ve birçok kitabı hediye ettiler. Bizler geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Sevgi ve saygı her şeyi güzelleştirir.” ifadelerini kullandı.

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.