248 okunma

AHİRETTE CENNET-İ ALA’DA KADINLAR

ABONE OL
06/12/2021 13:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Cennette kadınların halleri ve cennette onları bekleyen nimetler hakkında sahih deliller ve İslam alimlerinin görüşleri doğrultusunda bu konuyu açıklayan faydalı bilgi inşallah mü’minlere rehber olur… (1) Sahabeler bir defasında Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e şöyle dediler: Ey Allah’ın Rasulü! Cennette kadınlarımızla (eşlerimizle) cinsel ilişkiye girecek miyiz? Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de şöyle buyurdu: “Şüphesiz ki, erkek (cennette) bir günde yüz bakire kızla cinsel ilişkiye girecektir. ”Taberani Mucemu’lKebir, Mucemu’s-Sağir, Ebu Nuaym Sıfatu’l-Cenne, Albânî Silsiletu’l-Ehâdîsi’s-Sahîha 367 İnsan nefsi, ister erkek olsun, isterse kadın olsun, cennet ve orada bulunan her türlü nimetler anıldığı zaman, onlara özlem duyup sevinçle coşar. Bu güzel bir şeydir. Fakat bunun, salih amelden soyutlanmış batıl temennilerden ibaret olmaması gerekir! Çünkü Allah-u Teâlâ bu konuda Mü’minlere şöyle buyurmuştur. (2) Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyuruyor: “İşte (dünyada) yaptıklarınıza (salih amellerinize) karşılık size miras olarak verilen cennet budur.” Zuhruf Suresi 72 O halde sizler de nefislerinizi cennet haberleri ile gayrete getirin ve bunu da salih amel ile doğrulayın. Cennet ve cennet nimetleri, sadece erkeklere has değildir! Aksine, Allah-u Teâlâ’nın şu ayette buyurduğu gibi, onlar takva sahipleri için hazırlanmıştır.

Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyuruyor: “Rabbinizin mağfiretine ve takva sahipleri için hazırlanmış olan, genişliği gökler ve yer kadar olan cennete koşun!” Al-i İmran Suresi 133 Cennet ve cennet nimetleri, Allah-u Teâlâ’nın şu ayette bize haber verdiği gibi, hem erkekler ve hem de kadınlar için hazırlanmıştır. (4) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor: “Erkek olsun, kadın olsun, her kim Mü’min olarak salih ameller işlerse, işte onlar cennete girerler ve onlar cennette zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar!” Nisa Saresi 124 Müslüman kadının, cennette kendisine ne yapılacak ve cennette nereye gidecek gibi cennete girişinin detaylarını araştırmak için çok sorular sorarak aklını meşgul etmemesi gerekir. Sanki Müslüman kadın, kendisini helak eden çöle mi gidecek!? Asla böyle bir şey olmayacaktır! Çünkü bizler çok ama çok adaletli bir Rabbın kullarıyız! Müslüman kadının, dünyada başına gelen her türlü sefalet ve musibetlerin cennete girmesiyle ortadan kalkacağını ve bunların sürekli bir mutluluğa ve ebedi bir kalıcılığa dönüşeceğini bilmesi yeterlidir. Yine, Müslüman bir kadın için Allah-u Teâlâ’nın cennet hakkındaki şu sözleri yeterlidir. (5) Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyuruyor: “Onlara orada (cennette) hiçbir yorgunluk (ve bitkinlik) gelmeyecek ve onlar, oradan çıkarılmayacaklardır!” (Yani cennette ebedi kalıcıdırlar.) Hicr Suresi 48 (6) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor: “Onlara (yani iman edenlere cennette) altın tepsiler ve kadehler dolaştırılır. Orada canlarının istediği ve gözlerinin hoşlandığı her şey vardır. Onlara şöyle denilir; Sizler, orada (cennette) ebedi kalıcısınız.” Hicr Suresi 48 Bütün bunlardan önce, Müslüman kadın için Allah-u Teâlâ’nın cennet hakkındaki şu sözü yeterlidir. (7) Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyuruyor: “Allah onlardan razı olmuş, onlar da ondan razı olmuşlardır.” Maide Suresi 119 Allah Teâlâ, cennetteki her türlü yiyecekler, güzel manzaralar, yurtlar ve elbiseler gibi şevk edici şeylerden de bahsederken bunların erkek ve kadın her iki cins için olduğunu da belirtmiştir. Dolayısıyla yukarıda zikredilen nimetlerden erkek ve kadınların hepsi faydalanacaklardır. Allah-u Teâlâ, hurileri ve güzel kadınları zikrederek erkekleri cennete teşvik edip gayrete getirmiştir. Fakat kadınlar için buna benzer bir şey bildirmemiştir. Müslüman bir kadın bunun sebebini belki sorabilir? Biz bunun cevabını yedi maddede açıklayabiliriz: Birincisi: Allah-u Teâlâ, yaptığından sorumlu tutulmaz, onlar (kullar) ise yaptıklarından sorguya çekileceklerdir. (Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor: “Allah, yaptığından (kulları hakkında takdir ettiğinden dolayı) sorumlu tutulmaz! Onlar ise (yaptıklarından) hesaba çekileceklerdir!” Enbiya Suresi 23 Devam edecek…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.