ZAMAN
349 okunma

ZAMAN

ABONE OL
23/02/2022 18:23
ZAMAN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tematik sergilerin üçüncü ve son ayağı olan ‘Zaman’ adlı açık çağrılı serginin açılışı 19 Şubat 2022 saat 18.00’de Karantina Mekan’da yapıldı. Sergi, 19 Şubat- 4 Mart 2022 tarihleri arasında görülebilirSergilerin ilk ayağı olan Bellek’te Andrey Tarkovski’nin izini sürerken, ikinci sergi Yolda’da ise hakikati kesintisiz arayışında Krzysztof Kieslowski’nin yolculuğuna göndermeler yapılmıştı.
Zaman’da son konuk ise Theodoros Angelopoulos…
“Yaşamın kendisi bir yolculuk. Ben tarihten etkilendim çünkü sarsıntıların, sivil savaşların, diktatörlüklerin olduğu bir dönemde yaşadım. Bu olaylar çocukluğumdan başlayarak beni değiştirdi. Tarih bir anlamda zamanda yolculuğa çıkmaktır da. Zaman kavramı birçok biçimde açıklanabilir. Zaman biziz.”
24 Ocak 2012‘de, “The Other Sea” adlı yeni filminin çekimi için yürürken, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Theodoros Angelopoulos, bir röportajında zaman ile ilgili yukarıdaki cümleleri kuruyordu.
‘Zaman’ sergisinde, Theo Angelopoulos’un sonsuzluğa uzanan yolculuğunda ona eşlik edilecek, sanatseverler Angelopoulos’un yoldaşı olacak…
Açık çağrıyla belirlenen 29 sanatçının 29 eseri sergilenirken, eş zamanlı olarak çıkarılacak yayın da açılışta izleyicilerle buluştu.
Karantina Mekân: Mithatpaşa, 211. Sk. 20/A, 35280 Konak/İzmir adresinde.
İzmir’de 2018 yılından bu yana No238 fotoğraf grubunun yürütücülüğünü belgesel fotoğrafçılar Serkan Çolak ve Sinan Kılıç’ın üstleniyor. Tematik Sergiler kuşağının üçüncüsü olduğundan bahseden Çolak, fotoğrafçılara yapılan açık çağrı sonucunda ön elemelerin ardından seçilen eserlerin sergilenerek sanat severlerin ziyaretine sunulduğunu belirtti. Sergiyi ziyaretimde eserlerin geçmiş, gelecek ve anda olduğunu, yani zamanda yolculuğun geçmişe duyulan özlem ile hüzünle yoğrulduğunu hissettim. Serginin temasının bana zamana yayılmış hüzün duygusu verdiğini söylediğimde bunun etkileşimden kaynaklı bilinçli tema olduğunu belirtti. Sanat severlere muhteşem bir fotoğraf görsel sunan sergi ziyaretçilerini bekliyor.
Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

EMİNE ÇORUK

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.