UCUZ GIDA ASLINDA UCUZ MU?
88 okunma

UCUZ GIDA ASLINDA UCUZ MU?

ABONE OL
12/11/2022 09:20
UCUZ GIDA ASLINDA UCUZ MU?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Burası dünya! Ne çok kıymetlendirdik.

Oysa bir tarla idi; Ekip biçip gidecektik…’

Cahit Zarifoğlu

Tarlalar ucuz, buğday ucuz, tarımsal emek ucuz, tarımsal ürün ucuz sanıyorsunuz, tarım yerine sanayi olmalı diyorsunuz ya o işin aslı öyle değil. 

Çiftçinin emeğinin karşılığı verilmediği için tarım yapmak istemiyor tarla değeri düşüyor, ürün para etmeyince emeğin değeri düşüyor, tarımsal ürünlere gerçek değer istenince hemen ithalat yapılıp fiyat düşürülüyor,  aslında aracıları terbiye etmeye çalışsalar da canı yanan köylü, çiftçi oluyor. Çiftçinin canı yanınca aslında hepimizin canı yanıyor. 

Ucuz zannediyoruz ya tarımsal üretimi, çiftçiye gereken değeri vermiyoruz, yeterli eğitimi, kontrolü sağlamıyoruz, kooperatiflerle, üretici birlikleri ile güçlendirmiyoruz  ve ucuza tarımsal ürün alıyoruz ya …

 Ucuza doyuyoruz diyoruz.  O ucuz kontrolsüz ürün bizim sadece karnımızı doyurmuyor, bize yanında başka şeylerde getiriyor. Ucuz ürün bize sağlıksız gıda olarak geliyor. Katkılı ekmek, boyalı kıyma, boyalı biber, ihracattan geri dönen ürünler gibi kontrolsüz üretim,  sağlıksız, bol ilaçlı ürünler soframızda bizleri, çocuklarımızı zehirliyor.

Sonuçta kanser gibi obezite, şeker gibi bin bir çeşit hastalık. Ağzına kadar dolu hastaneler. Gıda,  toprak, tarımsal emeği ucuz zannetmeye devam edin siz. Belki de en pahalı gıdayı yiyoruz haberimiz yok.

Çiftçi yerine cebimizden birileri tahsil ediyor bizler fark etmeden. Üstelik çektiğimiz acının hesabı yok. Hala ucuza doyduğumuzu düşünüyor musunuz?

Gelin yerel üretimi düzene sokalım, eğitimi, kooperatifleşmeyi,  kontrolü artıralım. Çiftçiyi, tüketiciyi bilinçlendirelim. Satış kanalları oluşturalım. Sağlık için, mutluluk için, sağlıklı şehirlerde yaşamak için, sağlıklı gıdaya ulaşmak için bu şart. Yoksa doktor doktor dolaşmaya devam edeceğiz. 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.