Total Banner
TEK TİP KIYAFET DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ!
1133 okunma

TEK TİP KIYAFET DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ!

Öğretmeni, yardımcı personeli, öğrencisi ve velisi ile birlikte eğitim sisteminin tüm paydaşları onca sorunla başa çıkmaya çalışırken bakanlık tüm öğretmenlere kendi kararlarını dayatmaya ve tek tip öğretmen inşasına devam ediyor.

ABONE OL
26/09/2023 13:47
TEK TİP KIYAFET DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sadece kendi siyasi hesapları söz konusu olduğunda “kılık kıyafet serbestliği” ilkesini hatırlayan ve dillerinden düşürmeyenler, bugün öğretmenlere tek tip önlük dayatmasında bulunuyorlar. Bakan Yusuf Tekin’in “Bu konuda bir zorunluluk yok, teşvik ediyoruz” sözleri tek tip önlük uygulamasında geri adım olarak yorumlansa da okul idareleri öğretmenlerden beden ölçülerini istemeye devam ediyor.

BİZ ÖĞRETMENLER, ÖNLÜĞÜN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ!

Tüm öğretmenlerin aynı önlüğü giymesini isteyenlerin hedefi iktidara biat konusunda da tek tip öğretmen yetiştirmektir. Kıyafet konusunda tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyet bizleri “ücretli, sözleşmeli, kadrolu, uzman ya da baş öğretmen” gibi statülerle bölmeye; ekonomik ve özlük haklarımız konusunda ayrıştırmaya devam ederken parça parça edilmiş bir çalışma yaşamını dayatmaktadır.

ÖĞRENCİLERİMİZİN, VELİLERİN, EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN YAŞADIKLARI SORUNLARI BEYAZ ÖNLÜK İLE ÖRTEMEZSİNİZ.

Beyaz önlük uygulamasının daha nitelikli bir eğitim hizmeti sunmakla ilgili olmadığını çok iyi biliyoruz! Bu nedenle biz öğretmenler, tek tip önlük uygulamasını kabul etmiyor, bizleri sığdırmaya çalıştığınız kalıplara girmeyeceğimizi tüm kamuoyuna bildiriyoruz!

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YUSUF TEKİN’E ÇAĞRIMIZ:

Eğitim emekçilerinin yoksullukla boğuştuğu, kariyer basamakları uygulaması ile eşit işe eşit ücret ilkesinin yok edildiği, okulların temel ihtiyaçlarının velilere fatura edildiği, ÇEDES gibi projelerle laik eğitim ilkesinin ayaklar altına alındığı bir süreçte “beyaz önlük” gibi tek tip kıyafet dayatmasıyla gündemi değiştirme ve bizleri tek tipleştirme çabalarından vazgeçin! Bizlere dayattığınız önlüklere harcayacağınız parayı, okulların kırık camları, hijyen sorunları ya da öğrencilerimizin beslenme sorunlarını çözmek için kullanın! Elinizdeki bütçeyi kişisel takıntılarınız için değil, okul kantinlerinde bir tost dahi alamayan çocuklarımız için kullanın. Seçim öncesi söz verilen her öğrencinin hakkı olan “ücretsiz bir öğün sağlıklı yemek” vaadini hayata geçirin!

Yeterli hijyen ve bakım için okullarımıza gerekli ödeneği sağlarken depreme dayanıklı binalar için somut adımlar atın! Bizler önlük değil; her öğrenciye ücretsiz bir öğün sağlıklı yemek, okullara ödenek, depreme dayanıklı ve donanımlı okul binaları, eğitim emekçileri için insanca yaşayacak ücret -mülakata değil liyakate dayalı- eşit ve demokratik bir çalışma yaşamı istiyoruz!

TÜM EĞİTİM EMEKÇİLERİNE ÇAĞRIMIZ:

Tek tipleştirmenin bir aracı olan beyaz önlükler için beden ölçülerini vermeyin. Eğitim-Sen olarak, yıllardır sürdürdüğümüz özgür kılık kıyafet eylemimize devam ettiğimizi hatırlatırken bu ve bunun gibi dayatmalara karşı gelin hep birlikte laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve kamusal eğitim hakkımızı alıncaya mücadeleye devam edelim. Tek tipçi, piyasacı, antidemokratik, laiklik karşıtı tüm dayatmaları emekçilerin birlikte mücadelesi boşa çıkaracaktır.

Hüseyin ÖZDEMİR

Eğitim-Sen Denizli Şube Başkanı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.