Garenta Denizli Rentacar
SINIR KOMŞUMUZ BATUM – GÜRCİSTAN GEZİMİZ                                                              
  • Horoz Medya
  • Yazarlar
  • SINIR KOMŞUMUZ BATUM – GÜRCİSTAN GEZİMİZ                                                              
738 okunma

SINIR KOMŞUMUZ BATUM – GÜRCİSTAN GEZİMİZ                                                              

ABONE OL
05/09/2023 11:57
SINIR KOMŞUMUZ BATUM – GÜRCİSTAN GEZİMİZ                                                              
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gürcistan Turu’mda gördüğüm Gürcistan’ın başkenti Tiflis’i, sizlere geçen haftaki yazımda anlatmıştım. Bugün de Tiflis’den  otobüsle 8 saatte geçiş yaptığımız Gürcistan’ın o güzel şehri Batum’dayız. Türkiye sınırına çok yakın ve de Karadeniz kıyısında olmasıyla hepimizin duyduğu bir şehirdir Batum. Çok değil Sarp Sınır Kapısı’na sadece 20 dakika uzaklıkta…Batum, 1547’den 1878’e kadar Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde kalmış. 1878’den sonra Rusya’nın eline geçmiş. 1921’de Acara Özerk Cumhuriyeti statüsünü almış ve başkenti Batum olmuş. Nüfusun çoğunluğu, Gürcüler ve Acara Bölgesi’nin yerel halkı olan Acarlardan oluşuyor. Acarların küçük bir kısmı Müslüman. Şehrin nüfusunun büyük kısmı Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Hristiyan. Eski tarihlerde olduğu gibi şimdilerde de önemli bir liman kenti. Denize kıyısı olması nedeniyle de Gürcistanlıların turizm merkezi konumunda. Meşhur olan şaraplarıyla, şarap evleriyle, casinolarıyla ve gece kulüpleriyle yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir şehir. Gelin birlikte bu güzel şehri gezelim…Sizin için Batum’un gezilecek yerlerini sıraladım…Öncelikle Batum’un simgesi haline gelmiş, benim de gitmeden önce görmek istediğim Ali ve Nino Heykeli’nden başlayayım.             

 -ALİ ve NİNO HEYKELİ : Batum’a gelenler bu heykeli görmeden gitmezler. Gürcü heykeltraş Tamara Kvesitadze tarafından 2010 yılında inşa edilmiş. 8 mt’lik heykel, iki insan silüetinden oluşuyor. 7 ton çelikten yapılmış. Her 10 dakikada bir Ali ve Nino kahramanlarının kucaklaşmasını izlersiniz. Tek vücut olunca tekrar uzaklaşırlar. Kurban Said’in ölümsüz eseri “Ali and Nino.A Love Story” isimli kitabından ilham alınarak yapılmış Kitap, 1937’de Viyana’da yayınlanmış. Hikayede geçen; Azerbaycanlı Ali ve Gürcü kızı Nino arasındaki hüzünlü bir aşk hikayesidir. Hikaye şöyledir; “Aristokrat bir aileden gelen, Müslüman olan Ali Han Şırvanşır ve Gürcü beyin kızı Hristiyan olan Nino birbirine aşık olurlar. Evlenmeye karar verirler. Farklı dinlerde olmaları sebebiyle aileleri razı olmasa da sonra ikna olurlar ve evlenirler. Bir gün Nino’ya aşık olan bir Ermeni genç Nino’yu kaçırır. Bunu duyan Ali, Ermeni genci öldürür. Bir suçlu olarak Nino ile birlikte Dağıstan’a kaçarlar. Rusya’da gerçekleşen ihtilalden sonra Ali artık suçlu olmaktan çıkmış ve Bakü’ye dönmüştür. Sonrasında Bakü’de Dışişleri’nde memuriyete başlar. Bu arada bir kız çocukları olmuştur. Bakü’nün Ruslar tarafından işgali üzerine Ali, Nino’yu ve kızını Tiflis’e gönderir. İşte o kötü gün gelir ve Ali, Gence Köprüsü üzerinde vurulur. 24 yaşında hayatını kaybeder. Nino, kızını alıp Paris’e kaçar ve bir daha Bakü’ye dönmez”. Birbirlerine kavuşabilmenin mücadelesidir bu hikaye…Bu hikayenin filmi de yapılmış. 2016 yılında Azerbaycan ve İngiltere’nin ortaklaşa çektiği “Ali ve Nino” filmi. Film de Halit Ergenç ve Ekin Koç gibi Türk oyuncular da yer almış. Zamanınız varsa bu heykeli, gece de görmenizi tavsiye ederim. Işıklandırma ile daha bir büyüleyici.

-BATUM BULVARI : Hemen hemen 7 km’lik sahil yoludur. Yürüyerek keyifle gezeceğiniz bu yolda; parklar, heykeller, canlı müzik yapan kafeler, fıskiye havuzları görürsünüz.                       

-MİRACLE PARK ve MEYDANI : Batum Bulvarı ile kesiştiği noktada deniz kenarındaki meydandır. Kısa sürede yapıldığı için “Mucize Park” demişler. Meydanda; deniz fenerini andıran Chacha Kulesi, şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz Dönme Dolap, Ali ve Nino Heykeli, Alfabe Kulesi, zincir oteller, yat limanı, restoranlar, yürüyüş yolları bulunuyor. 

-ALFABE KULESİ : Miracle Meydanı’nda bulunan bu ilginç tasarımlı kule, DNA’nın çift sarmallı şeklinden esinlenerek inşa edilmiş. Ayrıca kulenin üzerinde Gürcü alfabesinin yazdığı levhalar asılmış. En üst kısmında da asansörle çıkılabilen bir restoran bulunuyor. Kule, akşamları ışıklandırma ile daha çok dikkat çekiyor.                             

-AVRUPA MEYDANI : Şehrin en önemli meydanlarından biri. Fıskiyeli havuzların bulunduğu meydanda ayrıca elinde altın koyun postu tutan Medea Heykeli bulunuyor.           

 -ASTRONOMİK SAAT : Her saat başı çalan, güneş ve ayların konumlarını gösteren bir tasarımla yapılmış. Medea Heykeli yakınında bulunuyor.

-PİAZZA MEYDANI : Bir meydan düşünün. Meydan kalabalık, insanlar bir şeyler yiyip içiyor, bir taraftan da canlı müzik gösterisi ya da bir konser izliyorlar. Samimi bir ortam havası var. Sanki gezmeye geldiler. Meydanın etrafı da saat kulesi, oteller, kafeler, tarihi yapılarla sarılmış. İtalyan meydanlarından esinlenerek yapılmış. Batum’un  en güzel meydanlarından biri. Biz bu meydana bayıldık.                                     

-TİYATRO MEYDANI POSEİDON HEYKELİ ve NEPTÜN ÇEŞMESİ : Şehir merkezindeki en hareketli meydanlardan biri olan Tiyatro Meydanı’nda; Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi yer alıyor. – ST. NİCOLAS KİLİSESİ : Osmanlı Dönemi’nde şehirde yaşayan Rumlar, bu kiliseyi padişaha hediye etmişler. Padişah, çanların çalınmaması şartıyla izin vermiş. Sözlerini tutarak hiç çalmamış bu çanlar. Ta ki Osmanlı bu şehri kaybedinceya kadar. Şehrin en önemli kiliselerinden biri.

-ARGO TELEFERİĞİ : Teleferiğe binmek, şehrin eşsiz manzarasına şahit olacağınız güzel bir deneyim olacaktır.                                        

-BATUM BOTANİK BAHÇESİ                                       

-BATUM YAT LİMANI                          

Batum’u en güzel yürüyerek keşfedebilirsiniz. Şehrin görülecek yerlerinin çoğu yürüme mesafesinde. Zaten gezerken de hep Türkleri göreceksiniz. Kimlikle girilebilme kolaylığı nedeniyle de Batum, Türklerin günübirlik de olsa uğradığı noktalardan biri oldu. Sınır kapısında olsun şehir merkezinde olsun hizmet veren yerlerdeki çalışanlar çat pat Türkçe biliyorlar ya da Türkler. Bir akşam yemek için deniz kenarında güzel bir restorana gidelim dedik. Gözümüz Liman Restoran’a takıldı. “Buyrun burası Türk restoranı dediler”. Gürcistan’ın para birimi “Lari” dir. “GEL” diye yazılır. Sınır kapılarında ve de şehir merkezlerinde sıklıkla bulunan döviz bürolarından Türk Lirası’nı Lari’ye çevirebiliyorsunuz. Bol gezili günleriniz olsun…Yolunuz açık olsun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.