ELEŞTİRME
248 okunma

ELEŞTİRME

ABONE OL
24/03/2022 09:21
ELEŞTİRME
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım. ‘Cenap Şahabettin
Şurası bir gerçek ki hayatta ne tamamen kusursuz ne de her yönüyle kusurlu hiçbir şey yoktur. Her nesnenin ve kişinin iyi-kötü, olumlu-olumsuz yanları vardır.
İşte eleştiri bu yüzden eleştirileni ne yermek ne övmektir. Amaç, iyi ve kötü yönlerini birlikte ortaya koyarak değerlendirmektir, dozunu kaçırmadan. Dili bayağılaştırmadan ve aşağılayıcı üslup kullanmadan yapılan eleştiri daha çok saygı görür. Yıkıcı değil yapıcı olmalıdır, eleştiri. Bir yerde eleştirinin görevi, daha iyiye götürmektir. Bunu unutmadan yapılmalıdır, her eleştiri.
Eleştiriyi herkes yapabilir mi? Bu soruya en güzel yanıt, herhalde o konuda yetkin kişilerin eleştirileri ancak toplum gözünde geçerlidir, demek olacaktır. Zaten gerçek eleştiri hemen kendini belli eder. Ağırbaşlı ve ağırlığı olan yönüyle gerçek eleştiri, hak ettiği yeri alır, hepimizin gözünde ve gönlünde.
Eleştirinin önemi büyüktür. Bir yapıtın değeri, ancak eleştirisiyle ortaya çıkar. Gelişmiş toplumlarda okur ,bir kitabı almadan önce o kitabın eleştirisini inceler. Eleştirmenlerin önerdiği kitapları öncelikle okur. Bu sayede okuduğu kitabın içine daha kısa sürede ve daha yoğun girer.
‘Eleştiri belki güzel bir şey değildir; ancak gereklidir, ağrı ile aynı işlevi görür; çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunun göstergesidir. ‘William Churchill
Düşünecek olursak eleştirisiz kendi eksiklerimizi göremeyiz. Bu açıdan eleştiriden yaralanmayı bilmeliyiz. Bir uyarı niteliğindeki eleştirilere kapalı kalmamalıyız. Kendimizi geliştirmek için eleştirilere kulak vermeliyiz.
Ne tamamen yergi dolu ne de tamamen övgü dolu sözlerden etkilenmeden gerçeği dile getiren konuşmaları dikkate alalım.
Unutmayalım: ‘Dost acı söyler. ‘Benden söylemesi.
Harper Lee ‘BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK’ Roman 1960 ve 1962’de sinemaya uyarlandı. Oscar ve en iyi erkek oyuncu ödülü almış bir film, roman ise çok doyurucu, elinizden bırakamayacaksınız. Yazarın tek romanı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.