NİLÜFER BEKÇİ / ZAFER MEHMETÇİĞİNDİR
205 okunma

NİLÜFER BEKÇİ / ZAFER MEHMETÇİĞİNDİR

ABONE OL
24/03/2022 16:46
NİLÜFER BEKÇİ / ZAFER MEHMETÇİĞİNDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düğünlerde oyun havası olarak çalınan “Hey Onbeşli” Türküsünün aslında bir ağıt olduğunu ve hicri takvime göre 1315 doğumlu yani o tarihte 18 yaşına yeni girmiş olan ve Çanakkale Cephesine çağırılan gençler için, bilhassa Halil için yazıldığını biliyor musunuz? Halil giderken geride bıraktığı annesini dönüşünde bulamaz çünkü Rum çeteciler tarafından öldürülmüştür. Sözlüsü Hediye de kaçırılmış, uzun süre sonra serbest bırakılınca köyüne dönmüştür. Dönmüştür ama köyde hakkındaki kötü dedikodular bir türlü bitmemiş ve Halil de bunlara inanıp Hediye’den yüz çevirmiştir. Zavallı kız buna dayanamayıp köyü terk etmiş ve Halil pişman olmasına rağmen kavuşamamışlardır.
Çanakkale Savaşı onbeşlilerin zaferidir.
1921 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin hiç mezun veremediğini, çünkü 1915 yılında kayıt olanların hepsinin Çanakkale’de şehit düştüğünü biliyor muydunuz?
Çanakkale Zaferi tıbbiyelilerin zaferidir.
Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lises)’nin, Konya ve İzmir Liselerinin 1915’te hiç mezun veremediğini, çünkü o yıl son sınıf öğrencilerinin hepsinin cepheye gittiğini ve bir daha dönmediklerini biliyor muydunuz?
Çanakkale Zaferi liselilerin zaferidir.
On altı yaşında topçu mülazımı olarak cepheye katılan ve on dokuz yaşında, doğduğu gün şehit düşen Mehmet Ali Efendi’yi duymuş muydunuz?
Çanakkale Zaferi genç şehitlerimizin zaferidir.
Salihlili Kahveci Mustafa Ağa’nın 13 yaşındaki oğlu Mehmet’i biliyor musunuz? Mehmet 6 ay boyunca Seddülbahir ve Kirte’de gündüzleri yaralı askerlerin tedavisine yardım etmiş, geceleri de düşman mevzilerine bomba atmıştır.
Çanakkale Zaferi çocuk kahramanlarımızın zaferidir.
Çanakkale savaşı sırasında yaşı on üç olan erkek çocukların yaşının hep on üç kaldığını biliyor musunuz? Çünkü askere alınma yaşı kaldırılıp kırk kiloyu geçen her erkek askere alınmış, bu nedenle 13 yaşında cepheye gönderilen çocuklar cepheye gönderilmiştir.
Çanakkale Zaferi çocuk askerlerin zaferidir.
Çanakkale Zaferi, tamamı şehit düşen 57. alayın zaferidir.
Çanakkale Zaferi Nusrat Mayın Gemisi’nin zaferidir.
Çanakkale Zaferi “ Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyen Anafartalar Kahramanı Yarbay Mustafa Kemal’in ve onun askerlerinin zaferidir.
Bu zaferi erenlere, evliyalara, uzun beyaz bulutlara bağlamak, türlü hurafelerle kafaları karıştırmak şehitlerimizin hakkını çiğnemektir.
ÇANAKKALE ZAFERİ MEHMETÇİĞİN ZAFERİDİR.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.