Total Banner
297 okunma

MUHAMMED İSMİ

ABONE OL
06/01/2022 16:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.
Rasulullah güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız.

Öyleyse isimlerinizi güzel yapın * Bu çağırma işlemini Allah’ın görevlendirdiği bir melek Allah’ın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah’ın hoşlanmayacağı isimle Onun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir. Rasulullahın isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadisi şerifi de görmek lazım. Yahya bin Said anlatıyor: Hz. Peygamber bol sütlü bir deve hakkında: – Bunu kim sağacak? diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah adama: – İsmin ne? diye sordu. Adam: – Mürre acı deyince ona – Otur dedi. Hz. Peygamber tekrar: – Bunu kim sağacak? diye sordu.Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber ona da: – İsmin ne? diye sordu. Adam: – Harp diyince, ona da: – Otur dedi. Rasulullah : – Bu deveyi bize kim sağacak? diye sormaya devam etti.Bir adam daha kalktı.

Ona da ismini sordu. O da – Ya iş yaşıyor cevabını alınca ona – Sen sağ dedi * Rasulullahın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır: Erkek ismi olarak, Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, Peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe Ayşe, Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra… gibi isimler güzeldir. Anne ve babalar, çocuklarına isim koyarken anlamsız, hoş olmayan isimlerden kaçınmalıdırlar.


İslam dünyasında kullanılan ve anlamı güzel olan isimlere yönelmelidirler. Bugün her dinin kendine has birtakım isimleri vardır. Müslüman olduğunu iddia eden anne ve babalar da çocuklarının isimlerini bu doğrultuda vermelidirler. İsim koymada dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda, Halk arasında Kuranı Kerimden isim bulma cehaletidir. Anlamı olmayan ya da anlam olarak kötüyü çağrıştıran birtakım isimlerle ilgili olarak Neden bu ismi koydun? denildiğin de verilen cevap bu isim Kuran da var olmaktadır. Mesela, kızlar için kullanılmaya başlanan Aleyna Bizim üzerimize, Aleyke Senin üzerine, Kezban yalancı gibi isimler. Bu tür anlam ifade etmeyen isimlerden kaçınmak gerekir. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun

METİN ALKAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.