KÜÇÜK ALÂMETLER
285 okunma

KÜÇÜK ALÂMETLER

ABONE OL
21/01/2022 16:14
KÜÇÜK ALÂMETLER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, Dinî emirlerin ihmal edilmesi ve ahlâkın bozulması gibi insan iradesine bağlı olarak büyük alâmetlerden çok önce meydana gelecek olan olaylardır. Hadislerde de kıyamet alâmetleri eşrâtü’s-sâa tabiriyle ifade edilir. Bu hadislerde belirtildiğine göre Hz. Peygamber kıyametin kopuş zamanını bilmediğini söylemiş, ancak kopmasından önce vuku bulacak bazı olayların onun yaklaştığının alâmetleri sayılacağını haber vermiştir.
(Buhârî, “Îmân”, 37) Âhir zaman peygamberi ve son nebî olması dolayısıyla kıyamete yakın bir zaman diliminde gönderildiğini açıklayan Resûl-i Ekrem’in (Buhârî, “Ŧalâķ”, 25, “Riķāķ”, 39; Müslim, “Fiten”, 132-135)kıyamet alâmeti olarak zikrettiği rivayet edilen olayların başlıcaları şunlardır: 1-Peygamberimiz’in gönderilmesi ve onunla peygamberliğin sona ermesi, 2-ilmin ortadan kalkıp bilgisizliğin artması, 3-Şarap içme ve zinanın açıkça yapılır olması, 4-Ehliyetsiz insanların söz sahibi olması, 5-Adam öldürme olaylarının artması, 6-Dünya malının bollaşması, 7-Zekât verecek fakirin bulunmaması 8-Zinanın alenî hale gelmesi, 9-Köle kadının efendisini doğurması, 10-Çobanların zenginleşerek bina yapmakta yarışması, 11-Aynı davayı güden iki büyük topluluğun birbiriyle savaşması, 12-Elli kadına bir erkek düşecek şekilde kadın nüfusunun artması, 13-Müslümanların kıldan ayakkabı giyen, küçük gözlü ve geniş yüzlü insan gruplarıyla savaşması, 14-İnsanların hayatlarından bıkarak ölülere gıpta etmesi, gibi olaylar kıyametin küçük alâmetlerinin bazılarıdır. (Buhârî, “Tefsîr”, 79, “Hudûd”, 20, “Fiten”, 25; Tirmizî, “Fiten”, 34; İbn Mâce, “Fiten”, 25; Ebû Dâvûd, “Sünnet”, 15). (Buhârî, “Fiten”, 4-5, 22, 24, “‘Itķ”, 8, “Cihâd”, 95, “Nikâĥ”, 110; Müslim, “‘İlim”, 8-10; İbn Mâce, “Fiten”, 25-36; Tirmizî, “Fiten”, 35, 42-43).


Hadislerde belirtildiğine göre kıyametin kopuşu ansızın vuku bulacak, bu sırada alışveriş yapanlar işlerini bitiremeden, yemek yiyenler lokmasını ağzına götüremeden, havuz yaptıran kişi havuzuna giremeden ve devesinin sütünü sağan kimse bunu misafirine ikram edemeden kıyamet kopacaktır. (Buhârî, “Fiten”, 25) Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

METİN ALKAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.