Total Banner
Kilim Motiflerinin dili
195 okunma

Kilim Motiflerinin dili

ABONE OL
27/09/2022 09:55
Kilim Motiflerinin dili
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muska / Göz / Nazarlık / Artı ve Çengel Motifleri

Muska deseni kötülüklerden korunmak amacı ile kilimlerin üzerine işlenir. Beraberinde kullanılan, aynı anlama sahip bir diğer kilim motifi ise nazarlıktır. Nazarlık motifi de tıpkı muska deseni gibi bulunduğu yeri ve sahibini nazardan koruyacağı düşüncesi ile kilimlere dokunur. Ayrıca göz deseni de bu bakış açısı ile kem gözlerden korunmak için halı ve kilimlerde kullanılan bir başka desendir. Geleneksel halı ve kilimlerde sık karşılaştığımız “artı” ve “çengel” motifleri de aynı amaç ile işlenir.

Kuş Desenli Kilim Motifleri Anlamları

Yırtıcı kuşlardan olan kartal, kilim motifi olarak kullanıldığında güç ve kudreti temsil eder. Bülbül ve güvercin şanslılığın; baykuş ve karga ise kötülüğün sembolü olarak kilimlerde kullanılır.

Küpe/ Sandık ve Saç Bağı Motifleri

Eskiden genç kızların dileklerini halı ve kilimlere dokuduğu söylenir. Halıyı dokuyan kişinin evlenmek istediğini ifade eden küpe motifi ise, genç kızların bu isteklerini aile büyüklerine iletmelerini sağlayan önemli bir semboldür. Sandık ise yine genç kızların çeyiz sandığı anlamına gelir. Ayrıca saç bağı motifi de açıkça evlenme isteğini ifade eder.

Kadını temsil eden “eli belinde” ve erkeği temsil eden “koç” motifi ile birlikte ortada yer alan “göz” sembolünün olduğu temel bir “bereket” motifi vardır.

Eli Belinde/ Koçboynuzu ve Bukağı Motifleri

Bukağı motifi, aile birliğinin sembolüdür. Aileyi oluşturan eril gücü ise koçboynuzu motifi temsil eder. “Eli belinde” deseni; dişiliği ve üretkenliği anlatır.

Parmak/ Tarak ve El Motifleri

Eller, verimliliği ve üretkenliği sembolize ederken parmakların kötü gözlerden koruduğuna inanılır. Tarak sembolü ise doğumu ifade eder.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.