KAZIKBELİ KARTALI VE FRENK GÜLÜ
464 okunma

KAZIKBELİ KARTALI VE FRENK GÜLÜ

ABONE OL
24/03/2022 16:53
KAZIKBELİ KARTALI VE FRENK GÜLÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malazgirt Zaferinden 76 yıl sonra, yaşadığımız coğrafyada Haçlılarla Türkmenler arasında büyük bir savaşın yaşandığını kaçımız biliyoruz? Kazıkbeli’nde yaşanan bu savaşta Türkmenler kendilerinden hem silah hem sayıca üstün Haçlıları yenilgiye uğratmışlar.


Veli Ayka’ın Kazıkbeli Kartalı ve Frenk Gülü adlı kitabı dokunaklı bir aşk hikayesi fonunda o dönemin yaşam biçimini, adet ve geleneklerini ve yaşanan savaşı detaylı bir şekilde anlatıyor.Çok emek verildiği belli olan bu kitapta Haçlı seferlerinin ardında yatan sebepleri, dinadamları ve kralların dini halkı istekleri doğrultusunda kullanmak için nasıl kullandıklarını ve Haçlıların iç yüzünü okuyorsunuz.


Veli Öğretmeni iki dönem Okul Aile Birliği Başkanlığını yaptığım PEV Kolejinde tanıdım. Kendisi sosyal aktivitelerde son derece faal bir sınıf öğretmeniydi. Okulda sahnelenecek tiyatroları, törenlerde okunacak şiirleri yazardı. Değerli fikirleriyle okul yönetimine de katkıda bulunurdu. Mesleğini seven, yeniliklere çabucak adapte olabilen, öğrenci ve velilerle diyaloğu çok iyi olan bir öğretmendi.


48 yıl boyunca öğretmenlik yapmış olan Veli Aykar öğretmenliğe çok genç yaşta başlamış. Köy Öğretmenliği ile başladığı mesleğini Fransa’da sürdürmüş. Çok iyi derecede Farsızca bilen yazarımız emeklilik yıllarını en büyük tutkusu olan çocuk öyküleri ve şiirleri yazmakla, bunun yanında roman ve öykü üzerinde çalışmalarıyla geçiriyor. !994 yılında MEB ve dergiler Birliğinin organize ettiüi öğretmenler arası deneme yarışmasında “200 Yılının Öğretmeni” denemesiyle Türkiye birinciliğini almış.


Milli Mücadele kahramalarımızdan Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi hakkında yazdığı “ Müftü” adlı tiyatro eserinimeslekdaşlarıyla sergiledi ve daha sonra bu ederinden yola çıkarak yazdığı “İstiklal Güneşi Müftü” romanı Denizli Belediyesi tarafından basıldı.


Yazarımız eseri hakkında “Günümüzde Ortadoğu coğrafyasını değiştirmrk isteyenlerin kanlı emellerinin izini bulacağınız bu roman Anadolu’nun Türk yurdu oluşunun öyküsü ve aynı dönemde Ortaçağ Avrupasının aynasıdır” diyor.
Sözde din adına yapılan Haçlı Seferlerinin aslında kıralların ve ruhban sınıfın çıkarlarınahizmet ettiğini, Haçlıların Kudüs’e uzanan yolculukları boyunca geçtikleri yerleri nasıl tahrip ettiklerini, buralarda hem Türklere hem Bizanslılara yaptıkları kıyımı anlatırken başarılı tasvirleriyle bölge coğrafyasını da okurun gözünde canlandırıyor.


Yazarımız kitabının önsözünde bu romanının nasıl doğduğunu da anlatmış.


Sade ve akıcı anlatımı, merak uyandıran kurgusu ile okuyucuyu sürükleyen bu romanı kitaplarımla katıldığım Denizli Kitap Fuarındaaynı standtabulunduğum yazarımızdan imzalı olarak alma fırsatı buldum. Daha önce okumuş olduğum Müftü romanı gibi bu kitabı da elimden bırakamadan zevkle ve severek okudum.


“İstiklal Güneşi Müftü” yü Denizli Belediyesi Kültür Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. “Kazıkbeli Kartalı Ve Frenk Gülü” romanı ise internette kitap satış platformlarından satın alabilirsiniz.

NİLÜFER BEKÇİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.