Total Banner
İŞ BANKASI MÜZESİ
308 okunma

İŞ BANKASI MÜZESİ

ABONE OL
31/01/2022 09:39
İŞ BANKASI MÜZESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara da kaldığım süreler içerisinde gezdiğim yerler arasında Ulus’da ki İş Bankası Müzesi de yer almaktadır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası Milli İktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan, bu güne kadar ki birikimini toplumla paylaşmak üzere, Ankara Ulus’da ki tarihi binayı İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müze’sine dönüştürülmüş.
Müzeye Bankanın kurucusu Atatürk’ün askeri zaferlerin ancak iktisadi zaferlerle kalıcı olabileceği vizyonu çerçevesinde “Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi” adı verilmiş.
Ulus’da müzeye dönüştürülen tarihi binanın bodrum katında kiralık kasa bölümü ile giriş ve birinci katlarında orijinal olarak korunan özel tarihi alanlar ziyarete açılmış.
Zemin ve birinci katlarda ayrıca, Bankanın iktisadi bağımsızlık tarihine dair koleksiyonda yer alan fotoğraf, belge, obje ve filmler sergilenmekte. İkinci katta bankanın iletişim faaliyetlerini ve toplumsal katkılarını anlatan “Türkiye İş Bankası İftiharla Sunar” başlıklı bir sergi kurgusu yer almakta. Yönetim kurulu toplantı salonu ve Celal Bayar’a ayrılmış bir oda yer almaktadır.
Tarihi bina, İtalyan Mimar Guilio Mongeri tarafından 1929 yılında İş Bankasının 3. Genel Müdürlüğü olarak inşa edilmiş. Atatürk’ün Çankaya Köşk’ün deki çalışma odasını da tasarlayan Selahattin Refik sırmalı tarafından dekorasyon yapılmış 93 yıllık tarihi bina hizmete açıldığı ilk günlerden itibaren Ankara’nın simge yapıları arasında yer almaktadır.
22 Ekim 1929 tarihinde Atatürk’ün misafir edildiği orijinaline uygun şekilde korunan “İdari Meclis Salonu” da müzede ziyaretçilere açılmış.
Atatürk’ün ziyaret sırasında çekilen fotoğraftan Kurt Bullent tarafından müze için yapılan bir yağlı boya tablo ile Atatürk’ün Banka’nın İskenderiye Şubesine hitaben imzaladığı Weinberg tablosu da sergilenmekte.
Müze ziyaretçilere ücretsiz olarak faaliyet göstermektedir.

HÜSAMETTİN TAT

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.