Total Banner
İNSAN OLMAK
154 okunma

İNSAN OLMAK

ABONE OL
28/09/2022 09:23
İNSAN OLMAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir kabahat, bir suç işlediğinde, yaramazlık yapıldığında, bir kişiye saygısızlık ve haksızlık yapıldığında yani bir kötülük veya çirkin bir iş işlenildiğinde insan ol veya insan gibi davran deriz. Halbuki bu kötülüğü ve suçları yapan insandır. Tamamen bizim gibi gözü, kulağı, ağzı, dili, hisleri olan bir insan. Bu kişi hayvan veya başka bir canlı değil, bir insandır. Öyleyse bu kabahatleri yapan kişiye, insan olmasına rağmen neden insan gibi ol veya insan gibi davran deriz? Çünkü insanın fıtratı iyiliktir, güzelliktir.

Yaratılışı dan gelen mükemmelliktir. Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm’ın buyurduğu üzere her insan İslam fıtratı üzerine doğar. Doğuşundaki mayasında, özünde, ahlakında, karakterinde İslam’ın güzelliği, Kur’an ahlakı ve Müslüman hoşluğu vardır. Fakat çevresinin, eğitiminin ve kendi arzularının etkisi ile o güzel ahlak ve huylardan uzaklaşıp kötülüğe meyleder.

 Böylece insanlıktan çıkar. Hal ve hareketleri kötü ve ahlaksız olur. Her şeyden önce insan olabilmek, yaratılış fıtratı yani İslami hayatı korumaktan geçer. İslam kimliğini ne kadar özümsersek ve hayata geçirebilirsek bilhassa Kur’an ahlakıyla ahlaklanır ve o ahlakı uygularsak o kadar insan oluruz. İnsan düşünmekle, konuşmakla, hareketleriyle her varlıktan ayrılır. Hayvanlarda çok akıllıdır. Anlarlar hissederler ama konuşamazlar kendilerini ifade edemezler. Bir kediyi seversin yemek verirsin teşekkür etmek için her şeyi yaparlar. İnsanların sorumluğu çoktur öncelikle insan olmak için saygılı hoşgörülü fedakar anlayışlı olmalıdır. Dini konuda her şeyini tamamlamalı yapması gereken ibadetleri bilmeli insan. İllaki biz insanlarda hata yapabiliriz mutlaka yanlışlarımız olur. En önemli olan yaptığımız hatalardan vazgeçip tekrarlamamak aynı hataya tekrar düşmemek. İnsanlar üstün yaratıldığı için sorumlukları zordur. Bir gün biz de ölümü tadacağız her canlı gibi bu hayata gelirken mutlaka ölümle sonuçlanacağını bilerek gönderiliyoruz.

Bir gün gideceğimizi bildiğimiz halde neden kötü davranışlara sahip olarak gidelim ki. Kendi kabuğuna çekilip kimseyle ilişki kurmamak bizleri iyi bir insan yapmaz. İyi bir insan olmak için iyiliklerde yapmak gerekir. Ne kadar iyilik yaparsan ne kadar çok insana faydan olursa o kadar iyi bir insansındır. İnsan diğer varlıklardan üstün ve en yüksek makamda yaratılmıştır. Bu sebeple insan olmak üstün meziyetlere sahip olmak demektir. Tabii bu değerli insanlık niteliklerimizi korumamız ancak fıtratımıza uygun yaşar ve hareket edersek sağlanabiliriz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.