HÜSAMETTİN TAT / ZEYTİN
263 okunma

HÜSAMETTİN TAT / ZEYTİN

ABONE OL
07/03/2022 10:11
HÜSAMETTİN TAT / ZEYTİN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu günlerde, zeytinliklerin maden sahalarına açılmasıyla ilgili haberlere konu olan zeytin ve zeytin ağaçları, hayatımızın vazgeçilmezlerinden olup, zeytin meyvesi sabah kahvaltılarında soframızı süsleyen, soframızda olmazsa olmazlardan, fakirin ekmeğinin yanında katık olarak öğününü savdığı, barışın simgesi, ayrıca yağından da sağlığımız için yararlandığımız ve dinlerce kutsal sayılan zeytini bu haftaki köşe yazıma taşıdım.
“Avrupa Zeytini” anlamında Olea europaea botanik adlı zeytin, zeytingiller Oleacae familyasından meyvesi yenen ve geleneksel olarak Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türüdür.
Zeytin yetiştiriciliği ilk kez M.Ö 4000li yıllarında Anadolu’da başlamış, buradan Akdeniz’in diğer ülkelerine yayılmıştır.
Anadolu’dan getirilen fideler Girit adasına dikildi. Bu ada 3000 yıl boyunca zeytin ağacı kültürünün tüm Akdeniz’e yayılması için büyük rol oynadı.
Zeytin ağacı oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı bir ağaçtır. Ağacın yaprakları müthiş bir ahenk içerisinde iki yana açılır. Ağacın gövdesi yaşlansa dahi yumrulardan yeni tomurcuklanmalar oluşur ve gövdeyi bu şekilde yeniler.
Zeytin ağacının boyu ortalama olarak 3 metre ve 10 metre arasında değişmektedir. Zeytin ağaçları bir yıl az, bir yıl çok meyve verir.
Zeytin ağaçları 7-8 yaşlarında meyvesini vermeye başlar. 35’inci yaşına kadar bu ağaçların verimi artar. Daha sonra meyve veriminde giderek azalma görülür. 100 yaşında ki zeytin ağaçlarının meyve verebilmesi için yenilenmesi gerekir.
Eski Ahide göre zeytin, refahın ve bolluğun sembolüdür. Yalnız eski Ahit değil, tüm kutsal kitaplarda zeytin ağacı kutsallığın,, bolluğun, adaletin, sağlığın, gururun, zaferin, refahın, bilgeliğin, aklın, arınmanın ve değerlerin sembolüdür.
Kuran’da zeytin ağacından ve dolayısıyla zeytinden bahsedilen 7 ayet vardır. Bunlar En’am 99 ve 141, Nahl 11, Muminun 20, Nur 35, Abese 29, Tin 1 Ayetlerde Allah’ın gökten indirdiği su ile yeryüzünde bitirdiği çeşitli bitkiler sayılırken zeytin ağacı da sayılıyor.
Allah incir, zeytin ve emin beldeye yemin etmekle üç büyük peygamberin bölgeye yemin etmiş, böylece peygamberlerin önemine ve getirdiği dinin büyüklüğüne dikkat çekmiş olduğu söylenir. Buna göre Tin kelimesiyle Şam, zeytin kelimesiyle de Kudüs kastedilmiştir.
Tin Suresinin mealen açıklaması şöyledir.
Rahman, Rahim Allah Adıyla
1.Andolsun, incire ve zeytine/ incir ağacına ve zeytin ağacına/ dağına
2.Tur-i Sina’ya
3.Bu güvenilir beldeye/ Mekke’ye
4.Gerçekten Biz insanı en güzel kıvamda yarattık.
5.Sonra da onu aşağıların aşağısına indirdik
6.Ancak, iman edip iyi ve yararlı işler yapanlar başka. Onlar için ardı arkası kesilmeyen mükâfatlar vardır.
7.(Ey insan) böyle iken hangi şey sana cezayı/ hesabı yalanlatıyor.
8.Allah hükmedenlerin hükmedicisi değil midir?
Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında kutsal bir aileden gelmenin işareti zeytin ağacı altında doğmuş olmaktır. Çünkü tanrı Zeus’un çocukları Artemis ve Apollon zeytinlikte doğmuştur. Ayrıca bu dönemde ölülerin sayısı kadar zeytin ağacı dikildiği de bilinmektedir.

HÜSAMETTİN TAT

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.