‘HİLAL-İ AHMER’DE 154 YIL KOLEKSİYON VE RESİM SERGİSİ’
288 okunma

‘HİLAL-İ AHMER’DE 154 YIL KOLEKSİYON VE RESİM SERGİSİ’

ABONE OL
24/03/2022 09:19
‘HİLAL-İ AHMER’DE 154 YIL KOLEKSİYON VE RESİM SERGİSİ’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba değerli sanat tutkunları,sizlere çok anlamlı ve kapsamlı büyük bir proje için kısa bir zamanda kara verip hayata geçirmekten ötürü onur duyduğum İzmir’de ilk defa düzenlenen Türkiye çapında da Hilal-İ Ahmer’in 154 yılını anlatan sergimizden bahsedeceğim,Türk Kızılay İzmir Şubesinin faaliyet, yardım ve etkinlik karelerinin, Kızılay’ın arşivinden daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarla birlikte sergimizin oluşum süresi içerisinde değerli koleksiyoner Haluk PERK’in de büyük desteğiyle Kızılay koleksiyonundan bizlere destek verdiği objeleri sayesinde sergimizin daha da büyük anlam kazanmasına vesile oldu.

Serginin oluşum fikri, hazırlık süreci yani toplam 154 yılı 8 aya sığdırmak çok kolay değil, burada en büyük enerjiyi kendinize inanmaktan ve gönülden bir güç ile gerçekleştirmekten aldığımı söylemeliyim. Serginin benim için tek zor yanı duygu yüklü olması diyebilirim.Sergide bulunan karelerin hepsi özenle seçildi,kendi adıma şunu söylemeliyim ki tozlu raflardan,arşivlerden çıkarılan gün yüzüne hiç çıkmamış kareleri seçmek duygusal anlamda hiç kolay değildi.Çoğu zaman hüzün ağırlıklı bazen de umut verici duygulara sürüklendim. Hazırlık aşamasında çıkan pürüzler ve her güzel işte olduğu gibi ufak tefek küçük aksaklıklar beni daha da hırslandırdı diyebilirim. İzmir’de bir ilk olduğunu lanse etmiş olsak da Türk Kızılay İzmir Şubesi bir ilki gerçekleştirmiş bulunuyor. Sergide 30 Ekim 2020’de yaşadığımız İzmir depreminden, ilk defa sergilenen kareler bulunuyor.

117 canımızı kaybettiğimiz hemşehrilerimizi de anarak ve tüm hayatını kaybedenleri temsili, ayrıca tanımaktan büyük mutluluk duyduğum Sayra ve Çınar’ın annesi Tülin BATMAZ bizi kırmadı ve açılışımıza katıldı, hatta bununla kalmadı kalbinin burukluğuna rağmen o güzel yüreğiyle dünyada iyilik ve güzelliklerin olduğunu aşılayan tavrıyla kendisiyle iletişime geçtiğim an itibariyle hep yanımda oldu bu sözleri yazarken bile düşünüyorum kendisine hangi cümlelerle teşekkür etsem yeterli olur diye….Sergide bir deprem anı köşesi ile birlikle çok derin iki anı köşemiz daha var ki, bunlardan biri uzun yıllar Türk Kızılay İzmir Şubesi’nde olağan üstü çalışmalarla uzun yıllar boyunca başkanlık yapmış saygıyla andığımız merhum Nermin Kunter ARPACIOĞLU köşesi, diğer köşemizde ise, esir mektuplarının bulunduğu o mektuplardaki hem cephede düşmanla savaşmaya devam ederken aynı zamanda ailesinden uzun yıllardır haber alamayan insanların kederli ve hüzünlüyken bile cümlelerindeki naiflik karşısında gözyaşlarınıza hakim olmak mümkün değil.

Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.Ve bu sergimizi Türk Kızılay’ının 154 yıllık yolculuğunun ilk durağı olarak İzmir’de başlatarak Edirne’den Kars’a farklı İllerde de devamını planlıyoruz. Cümlelerimi sonlandırırken tüm sanatseverlerin ve tüm İzmirlilerin sergimizi gezip görebilme imkanı olan herkesin bu eşsiz ve çok anlamlı yolculuğa tanıklık etmesini ümit ediyorum ve bana bu kutsal görevi layık gören Kaya Grup Yönetimine Türk kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri BAYKALMIŞ’a teşekkürlerimi sunuyorum sergimiz 9 Şubat’a kadar devam edecek. Sanatla kalalım.

MERYEM İPEK

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.