HATIRLAYABİLMEK
103 okunma

HATIRLAYABİLMEK

ABONE OL
16/11/2022 08:55
HATIRLAYABİLMEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayat dediğimiz şey, yaşananları ve o yaşanan zamanı, geride hiç bir şey bırakmamacasına, acımasız bir şekilde önüne katıp sürüp gider. Hayat, daha yeni filizlenmiş, topraktan yeni patlamış gibi yenice açan hayaller, umutlar sevinçler greyderin toprağı kazıyıp sürdüğü gibi tüm yaşanmışlıkların iniş çıkışlarını dümdüz ederek yoluna devam eder. Geride sadece hatıralar kalır. Bildiklerimiz, öğrendiklerimiz, yaşadığımız her ne varsa geride kalmıştır. Onları geriye getirmek imkânsızdır. İşte hayat böyle yaşadıklarımızı yutan bir canavardır desek yanlış söylemiş olmayız herhalde.

Hayata buradan baktığımızda, hayatı anlamsız, boş geçen bir vakit gibi görürüz. Fakat hayat bizim için en büyük değerdir. Geçmişten öğrendiğimiz her şeyi yine yaşadığımız hayatın içinde yaparız. Her şeye rağmen hayatı anlamlı kılan ve değerine değer katan nedir? İşte burada devreye hatıralar, yaşadıklarımızın hatırlamaları girer. Hayat hatırlamalarla anlam kazanır. İlim hayatımızın en büyük sermayesidir. İlim, yaşadıklarımızın her safhası, tecrübelerimiz, öğrendiklerimizdir. Bu bilgi, tecrübe ve öğrendiklerimizi hatırlamamız sayesinde ortaya çıkartır ve işlevsel hale getiririz.

Evet, ilim hatırlamakla hayat bulur. Eğer hatırlamak elimizden, zihnimizden ve aklımızdan alınsa, hayatın, o yaşadıklarımızın, öğrendiklerimizin hiçbir manası kalmaz. Büyük çaba ve gayretlerle elde ettiğimiz bilgi, bize hiç fayda sağlamayacak ve bir anlam ifade etmeyecek. Görülüyor ki, hatırlama bize büyük bir nimet ve hayatımızın olmazsa olmazıdır.

Hatırlama, bizlere bütünüyle geçmişi zihnimizde canlandırır. Hatırlamanın bize bir faydası daha vardır ki, bu hayatımızın en önemli mihengi, manası ve anlamıdır. Bu mühim hatırlama bizi yaratan, hayat sahibi kılan Allah’ı anmak, hatırlamaktır. Hayatın gerçek manası ve huzuru bu hatırlamadadır. Ne güzel bir özelliğimiz unutmamak geçmişi. Şöyle sakin sessiz bir yerlerde oturup eskilere dalıp gitmek. Yaşadığımız acı tatlı günleri hatırlamak. Bazen düşünerek yaptığımız yanlışlardan ders çıkartıp aynı hataları yapmamak bile bize çok şey katıyor. Unutmamak sevdiklerimizi, yaşanan mutlu günleri bunları hatırlamak çok güzel. Hatırlanmak fark edemediğimiz doğadaki bize küçük basit gelen ama doğada büyük olaylara gebe olan hareketlerin farkına varabilmektir. Bir kuş cıvıltısı, arı vızıltısı, rüzgâr sesi. Bunlar her gün yaşanan basit olaylardır. Fakat rüzgâr eser, yağmur bulutlarını harekete geçirir ve yağmur yağar. Böylece tüm canlılar hayat bulur. İşte küçük gibi görünen bir rüzgâr, bütün canlıları etkiler.

Hatırlamak, olan bütün olayların gerisindeki yapanı, meydana getiren yaratıcıyı görüp büyüklüğü ve sonsuz kudreti hatırlayıp kendi aczini idrak ederek içten dua etmektir. Evet, hatırlamak ilim, hayat ve kul olmayı anlamak bilmektir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.