Garenta Denizli Rentacar
GÜNEY AMERİKA ÜLKESİ PARAGUAY       
3194 okunma

GÜNEY AMERİKA ÜLKESİ PARAGUAY       

ABONE OL
30/05/2023 16:09
GÜNEY AMERİKA ÜLKESİ PARAGUAY       
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney Amerika gezimizin Brezilya’dan sonraki ülkesi, hakkında az bilgiye sahip olduğumuz Paraguay ülkesiydi. Dünyanın en ucuz ülkelerinden biri diyebiliriz. Ülkenin batısında Brezilya, kuzeyinde Bolivya, batı ve güneyinde de Arjantin bulunuyor. Brezilya’nın Foz de Iguazi şehrinden bindiğimiz otobüsle Paraguay’ın Ciudad del Este şehrine vardık. Brezilya’ya sınır komşusu olduğundan ulaşım da kolay oldu. Şehir merkezine indiğimizde, kendimizi büyük bir insan kalabalığı içinde bulduk. Sokaklarda yürümek bile zordu. Bu kadar kalabalık olmasının sebebi, bu şehrin vergiden muaf olması. Bu sebeple satılan malların fiyatı da ucuz. Özellikle elektronik eşyalar. Şehrin her yerinde marka kıyafet, eşya satan büyük ve lüks alışveriş merkezleri bulunuyor. Sokaklar da seyyar satıcılarla dolu. Şehir bu kadar kalabalık olunca, trafik de çok kötü işliyor. Trafik kuralı diye birşey yok. Ulaşımda kolaylık sağladığı için insanlar genelde taksi olarak sarı renkli motorsikletleri kullanıyorlar.

 Biz de bu ucuz fiyatlardan yararlanmak için alışverişimizi yaptık. Genelde Arap kökenli satıcılara rastladık. Onlara Türkiye’den geldiğimizi söyleyince bize daha çok ilgi gösterdiler. Paraguay, Güney Amerika kıtasının ortasında bulunuyor. Denize kıyısı yok. Ama ülkeden geçen Paraguay Nehri’nin hem ulaşım hem de yük taşımacılığında yeri büyük. Arjantin’e, Brezilya’ya, Bolivya’ya sınırı olduğu için bu ülkelerden alışverişe gelenler oldukça fazla. Başkenti Asucion kenti. 17 ayrı bölgeye ayrılmış olup her bölgenin bir başkenti bulunmakta. Bizim de gezdiğimiz Ciudad del Este kenti, Alto Parana Bölgesi’nin başkenti. Brezilya ile Paraguay’ın ortak enerji ihtiyacını karşılayan büyük İtaipu Barajı da bu şehirdeymiş. Bu barajı görmek için özel turlar düzenleniyormuş. Brezilya’da olduğu gibi, Paraguay’da da büyük bir karnaval düzenlenirmiş. Şubat ayında düzenlenen karnaval, tüm ülkede hafta boyunca sokaklarda karnaval havasında kutlanırmış.                                        

Burada Guarani yerlileri ve İspanyollar hüküm sürdüğü için İspanyolca ve Guarani dillerini konuşuyorlar. Paraguay’ın bir ilginç özelliği de, bayrağının önü ve arkasının aynı olmaması. Dünyada başka örneği de yokmuş. Yemek olarak restoranlarda genelde kuzu eti ve tavuk eti var. Bizim çerez olarak yediğimiz kajunun meyvesini de ilk burada gördük. Meyvesinin ve meyve suyunun tadına bakmadan geçmedik tabi ki. Paraguay’a gitmek için en iyi zaman, Türkiye’nin kış mevsiminde gitmek. Çünkü orada Türkiye’nin tam tersi yaz mevsimi. Bazı Latin Amerika ülkeleri gibi bu ülkenin de güvenli olmadığı söyleniyor. Özellikle gece geç saatlerde dolaşırken dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Paraguay’a gittiğinizde, yaşayacağınız en güzel deneyim; ucuz fiyatlarla alışveriş keyfi yapmanız olacaktır… Bol gezili günleriniz olsun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.