Total Banner
GEVEZE YAPRAK
1722 okunma

GEVEZE YAPRAK

ABONE OL
24/01/2022 10:01
GEVEZE YAPRAK
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da Şair Hatice Kemerpınar’ın bana verdiği kitaplar arasında Emine Yılmaz Dereci’nin çocuklar için yazdığı Geveze Yaprak isimli bir roman da vardı.


Kitapların içerisinde Geveze Yaprak kitabı dikkatimi çekmişti. Okuma sırasına koyduğum kitapları bir kenara bırakıp, Geveze Yaprak’ı okumaya başladım. Akıcı ve sürükleyici bir kitaptı. Çocuk romanı olmasına rağmen, yetişkin okuyucuların da rahatlıkla okuyabileceği bir roman. Romanın yazarı Emine Yılmaz Dereciye telefonla ulaşarak Geveze Yaprak’ın yazımı hakkında bilgiler aldım. Yazar Emine Yılmaz Dereci; “Ben güzel bir köyde büyüdüm. Hayvanlar, ağaçlar, çiçekler, kuşlar, rüzgâr, kısacası doğa arkadaşım oldu. Anılarım, duygularım, hayallerim bu kitabı yazmama ışık tuttu. Yaprakları çok severdim. Her ağacın yaprağı, her sebzenin yaprağı farklıdır. Bu dünya’da kardeşçe yaşarlar. Geveze yaprak, adı üstünde geveze, hareketli başını sık sık belaya sokan bir karakter. Kimi ağlayarak, kimi gülerek yazdım. Gevezeyi çok sevdim, okuyanlar da sevmekte. Ben o küçük köyde yaşamayı yazarken tekrar yaşadım.


Ders kitabı hazırlayan ve Geveze Yaprak’ı okuyan bir öğretmenimiz, “Emine Hanım bunun ikincisi de gelmeli. Ben severek okudum muhakkak yazmalısın” diye bana cesaret verince ikinci kitabı da yazdım. Ormanın Elçisi isminde o da inşallah okuyucuyla buluşacak. Tek hayalim okumaktı. Şimdi ise hem okumak, hem yazmak. Çocuklarımıza güzel ahlakı, sevgiyi, barışı aşılamak. Bunu da kalp ve kalem olarak başaracağıma inanıyorum” diyerek yanıtladı.


Emine Yılmaz Dereci 1971 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesine bağlı Üçlüce köyünde doğdu. İlkokul birinci ve ikinci sınıfı İstanbul’da Fuat Baymur İlkokulunda, üçüncü ve dördüncü sınıfı Çamlıca İlkokulunda beşinci sınıfı ise Üçlüce köyünde okudu. Sonrasında okuyamamak içinde bir yaraya dönüştü. 37 yaşında tekrar okul yollarına düştü.  2008 yılında açık öğretimden orta ve liseyi okuyup üniversite sınavlarına girdi. 2021 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü bitirdi.

2008 Yılında kalemi eline aldı. ‘’Kalp ve Kalem’’ mahlasıyla şiirlerini yazdı. İki arkadaşıyla beraber şiirsel bir roman yazma çalışmalarına başladı. ‘’Üç kalem bir Roman’’ adlı bu eser okuyucusu ile 2015 yılında buluştu. Beğenilerek okunmakta. İkinci eseri ‘’Pembe İnci’’adlı çocuk romanıdır. Üçüncü eseri ise Çamlıca Çocuk Yayınları’ndan çıkan ‘’Çıtı Pıtı Şiirler’’dir. Ardından yine çocuklara yönelik ‘’Geveze Yaprak’’ adlı çocuk romanını çıkarmış; doğayı, köyü, okuma sevgisini anlatan bu eser beğeni toplamıştır. En son ” Güle Gülümse” adlı şiir kitabını çıkarmıştır. ”Dilek” adlı çocuklara yönelik öykü kitabı basım aşamasındadır. 

Yazarın Somuncu baba dergisinde şiirleri yayımlanmış olup ayrıca Somuncu baba Çocuk dergisinde yine çocuk şiirleri ve öyküleri altı seneden beri aralıksız yayımlanmaktadır. Hâlen bu dergide yazmaya devam etmektedir.

Çamlıca Çocuk dergisinde şiirleri, Sır dergisinde çocuk şiir ve öyküleri iki yıl aralıksız yayımlanmıştır. Mavi Fidan dergisinde ise şiirleri yer almıştır. Çocuklara yönelik şiir ve öykü kitabı çalışmalarına devam etmektedir. Yazar evli ve iki çocuk annesidir.

HÜSAMETTİN TAT

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.