EMİNE ÇORUK / ÇAĞDAŞ MİNYATÜR SANATI – ARYA KAMALI
375 okunma

EMİNE ÇORUK / ÇAĞDAŞ MİNYATÜR SANATI – ARYA KAMALI

ABONE OL
23/03/2022 16:45
EMİNE ÇORUK / ÇAĞDAŞ MİNYATÜR SANATI – ARYA KAMALI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çağdaş Minyatür Sanatçısı Arya Kamalı’nın, 16 Mart Çarşamba günü Ay Art Gallery Cafe’de yapılan Minyatür üzerine sanat söyleşisi oldukça keyifli ve samimi geçti. Konuk olarak katılan minyatür sanatçı Arya Kamalı ve moderatörlüğünü tasarımcı, eğitmen Nail Özlüsoylu’nun yaptığı söyleşide bulunmak oldukça keyifliydi.
Ay Art Gallery sahibi sayın Aygun Selvitopu, ilki düzenlenen söyleşinin devamının geleceğini ve her hafta farklı sanat dalı ve sanatçılarla söyleşilerin devam edeceğini söyledi.
Çağdaş minyatüre bakışı hakkında ve son kitabı ‘Denizcilik ve Deniz Haritaları’nın yanı sıra Türkiye’ye geliş serüvenini kapsayan söyleşide Arya Kamalı son derece samimi ve esprili yaklaşımı ile kendisi ve minyatür sanatı ile ilgili değerli bilgiler aktardı.
Küratör Nail Özlüsoylu’nun sorusuyla İzmir’e gelişini, ben aslında buradan geçiyordum, geçemedim kaldım diyerek İzmir’in kendisi için önemli olduğunu, daha çocukluğunda ders kitaplarından özel bir çağrışım yaptığını aynı şekilde bu çağrışımı İzmir’e ayak bastığında hissettim diyen sanatçı, buranın sevgisi bende arttıkça oraların sevgisi azaldı diyerek, insanlar, kültür, yapı bir bütün olarak bende değer buldu dedi. Başka ülkelere gitmek için teklifler oluyor, son zamanlarda Londra’ya gitmek için büyük olasılıklar sunuluyor fakat burada geldiğim nokta benim 30 yılımı aldı, başka bir ülkeye gidersem sıfır enerji ile başlayınca bir 30 yıl daha geriden başlayacağını dile getirdi.
Sanatın insanı mükemmelleştiren yönünün en önemli faktörlerden bir tanesi olduğundan iyileştirici ve onarıcı yönünden bahsederek sizin sanatta 30 yılınız varsa sizden sonra öğrenecekler sizden geride olacaktır, cimrilik yapıp saklamaktan, öğretmekten geri kalmaya hiç gerek olmadığını söyleyen usta sanatçı, yetenek ve bilgeliğini paylaşarak minyatür sanatını geleceğe taşıyarak engin bir ruh ve düşünceye sahip olduğunu gösteriyor.
İki farklı kültür içinde yetişen sanatçının bu derece başarılı olması iki zengin kültüre sahip olan ülkenin minyatür sanatında harmanlanan bilgeliğin ve yeteneğin yansıması… Minyatür sanatında son derece önemli olan İran minyatürünün çoğunlukla hayalci hayal ürünü olduğunu, Türk minyatürünün tamamen gerçekçi olduğunu tamamen farklı ekol olduğunu, iki farklı realist ve sürrealist sanatın ahenkli zengin yansıması, sunumu değerli sanatçı Arya Kamalı’nın eserlerinde muhteşemlik ile kendini belli ediyor.
Zamanın nasıl geçtiğinin anlaşılmadığı söyleşi Nail Özüsoylu’nun profesyonel yönetimi, sanatçı Arya Kamalı’nın samimi bilgi aktarımı, sayın Aygun Selvitopu’nun sıcak ev sahipliği ile sona erdi. Tabii söyleşinin birazını aktarabiliyorum. Bilgelik ve sanat dolu söyleşinin tümünü dinlemek benim için bir onurdu. Sanata ve sanatçıya duyduğum saygıdan bahsediyorum çoğu zaman. Şunu söylemeden de geçemeyeceğim, sanat alanında kendi vizyonu ve misyonu olan, sıra dışı bakışıyla sanata ve sanatçıya yön veren, duruşu ile söylediği her cümlenin gerek espritüel gerek ciddi düşündürücülük ve bilgelik içeren yapısı ile bu dünyaya gelmiş geçmiş her anlamda imzası olan değerlerin müzesi olsaydı kuşkusuz bu müzede değerli sanatçı Arya Kamalı da olurdu…
Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.