342 okunma

ELLER

ABONE OL
17/01/2022 10:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’yı dolaşırken, Sıhhiye’de bulunan Abdi İpekçi Parkı içerisinde iki el heykeli görürsünüz.
Ankara dışından gelenlerin genellikle bu eller dikkatini çeker. Heykelleri gördükleri zaman incelerler ve fotoğraf çektirirler.


Ben Milli Eğitim Müdürlüğünde çalıştığım yıllarda geldiğimde de görmüştüm bu el heykellerini ve o zamanlarda da fotoğraf çektirmiştim ama heykelin ne anlama geldiğini bilmiyordum.


Eser 1979 yılında sanatçı Metin Yurdanur tarafından yapılmış metal konstrüksiyon üzeri beton dökümlüdür. Eserin gerçek adı ellerdir ve Abdi İpekçi Park’ın da sergilenmektedir.


Eserin üreticisi olan Metin Yurdanur’un, bu heykeli yapış amacı ellerin önemini aktarmak istemesi olduğu ifade edilmektedir. Beynin ve gözün dışa vurumu olan elleri etkin bir biçimde yansıtmaktadır. Aynı zamanda eller yardımıyla üretmenin ve yaratmanın mümkün olduğu bu heykel doğrultusunda anlatılmak istenilmiştir.


Eser sahibi Metin Yurdanur, 1951 yılında Sivrihisar da doğdu. 1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümünden mezun oldu. 1972-1978 yılları arasında öğretmen okulu ve liselerde öğretmenlik, 1978-1981 yıllarında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümünde modelaj öğretmenliği yaptı.


1979 yılında Ankara Belediyesi’nin “Kentin plastik unsurlarla donatılması projesi” kapsamında gelen talep üzerine çeşitli heykel tasarımları hazırladı. Bunlar bu gün Abdi İpekçi parkında ki “Eller”, Gar meydanında ki “Miras”, Batıkent’de ki “Dayanışma”dır.


1981 yılında serbest çalışmaya başlayan sanatçının dünya çapında 100’den fazla heykeli bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı Almanya, Japonya, Macaristan, Libya, Türkmenistan, Moğolistan ve Küba’da bulunmaktadır.


2005 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi yerleşkesinde “Ben Anadoluyum, Ben Cumhuriyetim, Ben Halkım” adlı bir yıl süreli sergiyi açtı. Her yıl farklı bir üniversitede tekrarlanan kültür ve sanatı öğrenciler, Akademisyenler ve bölge halkı ile paylaşılan sergi Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahiptir.


Sanatçının Sivrihisar’da yaklaşık yüz bin metrekarelik bir alanda eserlerinin sergilendiği bir açık hava heykel müzesi bulunmaktadır.

HÜSAMETTİN TAT

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.