Total Banner
CEBEL-İ UHUD’DA İBRETLIK HADİSE
200 okunma

CEBEL-İ UHUD’DA İBRETLIK HADİSE

ABONE OL
23/08/2022 15:23
CEBEL-İ UHUD’DA İBRETLIK HADİSE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Uhud Savaşı üzerinden 40 yıl geçmiştir. Rasülullâh (s.a.v.) Hz. Ebü Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve adını burada sayamayacağımız birçok Sahabe Efendilerimiz nice hayırlı işlerden sonra bâkî âleme göçmüştür Medine’de baş gösteren su sıkıntısı, Uhud suyunun şehre getirilmesiyle çözüme kavuşacaktır.

Araştırmalara ve ölçümlere göre suyun Uhud şehitliği üzerinden geçirilerek Medine’ye gelmesi gerektiği zorunlu olmuştur. Bu durumda Emevi Saltanatı Muaviye, Uhud’daki şehit olan mezarların uygun bir yere naklini emreder.

Şehit ailelerinden Uhud Şehitliğinde mezarı bulunan yakınları kaldırmalarını isterler. Şehit kabirleri kırk yıl sonra açılır… Kabirler açılır ve ortaya misk kokuları yayılır. CesetIerin bozulmadığı yaralarından hala taze kan aktığı ibretle anlatılır. Medine toprağı sıcak olduğu için kısa zamandan cenazeleri çürüttüğü herkesce bilinen bir gerçektir. Hz.Cabir nakil gününde babasının mezarını açmıştır ve şunları anlatmıştır: ‘Medine’ye su getirildiğinde Uhud şehitleri için ikinci kez ağladık.

Hicretin kırkıncı yılı başında şehit oluşlarından kırk yıl sonra henüz yeni ölmüş gibi olan cesetlerini çıkarttık, başka yere naklettik Mezarlığın etrafını bir duvarla çevirdik. Hz. Hamza’nın cesedinden hala kan akıyordu. Ben şehitleri insanların omuzlarında gördüm. Sanki onlar uyuyakalmış gibiydiler’ (Tabakat, III/11) Başka bir rivayet: Selden dolayı hz hamza efendimiz’in (r.anh) mübarek bedeni toprak yüzeyine çıkmış, ve bir çok sahabi ve tabiin bedeni görmüşlerdi. Doğrusunu CENAB-I ALLAH (C.C) bilir. Allah CC selamı bereketi Rahmeti üzerinize olsun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.