Garenta Denizli Rentacar
BÖYLE YAŞADIK
188 okunma

BÖYLE YAŞADIK

ABONE OL
08/02/2023 09:04
BÖYLE YAŞADIK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bizim zamanımızda ne yazık ki, Teknolojiye erişim yok, Uçak yok, İnternet yok, Bilgisayar yok, Gösteri yok, TV yok, Klima yok, Araba yok, Cep telefonu bile yoktu. Oynarken ve bisiklete binerken, asla kask takmadık. Düşerdik, dizlerimiz yaralanırdı annelerimiz yarayı temizler bir bant takardı geçerdi yaralarımız. Hatta annelerimiz  “Öpem geçsin”der inanırdık ve öpünce acılarımız geçip giderdi. Okuldan gelir hemen derslerimizi yapardık. Akşama kadar sokakta arkadaşlarımızla oynardık. Hiç televizyon izlemezdik. Akşam ezanı okunmaya başlayınca hemen evlerimize koşardık bir de birbirimize sobe yapar eve öyle kaçardık. İnternet arkadaşlarıyla değil gerçek arkadaşlarla oynardık. Bizler sevgi dolu çocuklardık, kin nedir bilmezdik hiç küsmezdik.  Dostluğu, arkadaşlığı doyasıya yaşardık. Susadığımız zaman, şişelenmiş su değil, musluk suyu içerdik. Sokak aralarımızda şırıl şırıl akan çeşmelerimiz vardı. Çoğumuzun ailesi orta gelirliydi. Her gün çok pilav yediğimiz halde hiçbir zaman kilo almadık.  Bazen elimize bir salçalı ekmek sürülür hızlı, hızlı yer sonrada yine arkadaşlarımızın yanına koşardık.   Çıplak ayakla dolaşırdık ama ayaklarımıza bir şey olmazdı. Ağaçlara tırmanır, erik incir dut, elma toplar yerdik. Öyle tarım ilaçlı ağaçlarımız yoktu. Her şey doğal gübre ile yetişirdi. Çocukluk arkadaşım, onların bahçelerinden topladığımız elmaları içimize doldurur kocaman göbekli insanlar gibi olur eve bile getirirdik. Babası sadece _’’Ağaçların dallarını kırmayın çocuklar, dilediğiniz kadar toplayın ‘’ diyerek bize izin verirdi. Belki bu yüzden biz hiç acıkmazdık. Cennet bahçelerinde hoplaya zıplata, ağaçlara tırmanarak, meyveleri toplar karnımızı ne güzel doyururduk. Bütün bunlar bize yetiyordu. Annemiz ve babamız bizi sağlıklı tutmak için, hiçbir zaman ek gıda takviyeleri, vitaminler vermezlerdi. Her şey doğal, her şey sağlıklıydı. Şimdiki gibi hormonlu gıdalar hiç yoktu. Hastalanmak nedir onu bile bilmeden büyüdük. Ailemize hiç yük olmazdık ki, Kendi oyuncaklarımızı kendimiz yaratır ve onlarla oynardık.

 Arkadaşım bilyeden yaptığı kaykayı da bizi de bindirir bir güzel ce kayar Kahkahalarımızı evlerden büyüklerimiz duyar, pencerelerden bize sevgi ile bakarak gülümserdiler. Bizim gerçek arkadaşlarımız vardı. Beraber ağlar beraber gülerdik.  Çok güzel komşuluklarımız vardı. Herkes birbirini iyi tanırdı. Arkadaşımızın evine bile davet olmadan istediğimizde ziyaret eder ve onlarla birlikte eğlenerek yemek yerdik. Biz çocukları tıpkı kendi çocuklarından ayırmadan seven, güzel komşularımız vardı. Oysa şimdi çocuklarımızın başkalarının evine gitmesinden bile korkar hale geldik. Bütün akrabalarla iç içe yaşar, aramızda sıkı bağlar olurdu.  Öyle bayram ziyaretlerin de kimseler bir yere kaçıp gitmez, büyükler gelecek olan küçükleri bekler ve el öpme, hediyeleşme, sevgiyle harçlıklarımızı cebimize koyduğumuz, gülümsediğimiz zamanları artık şimdiki çocuklarda göremiyoruz. Benim anneciğimin terziliği vardı bize yeni cici kıyafetleri o gece uyumaz diker ve sabah sandalyeye düzenli olarak koyar bize sürpriz yapardı. Çektiğimiz fotoğraflar siyah beyazdı ama renkli anılarla dolu idi. Tüm aile toplanır o siyah beyaz çekindiğimiz resimlerimizi albümlere sevgiyle yerleştirirdik. Biz kendine has, anlayışlı bir nesiliz, çünkü biz ebeveynlerinin söylediğini dinleyen. Ayrıca, çocuklarını sevgiyle büyütmeye çabalayan ve dikkate alan ilk nesiliz. Anne ve babalarımız konuşurken asla cevap vermez, çok terlik havada uçuşur, misafirliğe gittiğimizde yaramazlık yapmaya kalkınca çok çimdik yesek bile mutlu çocuklardık. SINIRLI sayıda üretildik… Bu yüzden; Geleceğin büyükleri olan çocuklarımızdan çok şey beklemiyor Alabildiğince sevgimizi sayısız veriyoruz. Sevgili çocuklar; Bizden keyif alın, Bizden öğrenin, Hazine biziz Dünyadan yok olmadan önce… Her şeyi ve herkesi sevin. Çok çalışın, eğitime önem verin ve güzel meslekler edinin. Sağlıklı arkadaşlar ve dostlar edinin kendinizi her türlü tehlikelerden koruyun ve doya doya çocukluğunuzu yaşayın. Çünkü çocukluk bir kere geliyor ve çabuk bitiyor. Sevgiyle kalın.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.