BOLVADİNLİ YÖRÜKZADE AHMET FEVZİ EFENDİ
217 okunma

BOLVADİNLİ YÖRÜKZADE AHMET FEVZİ EFENDİ

ABONE OL
11/04/2022 09:04
BOLVADİNLİ YÖRÜKZADE AHMET FEVZİ EFENDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇEVRE) nin faaliyetlerine, İstanbul’da devam eden Mahmut Esad Coşan Araştırma ve Eğitim merkezi (MEC) ile birlikte organize ettiği; ”Bolvadinli Yörük zade Ahmet Fevzi Efendi Hazretleri” anma etkinliği 6 Nisan Cumartesi günü Yörük zade Ahmet Fevzi Efendi Hazretleri’nin Bolvadin’de ki kabri başında başladı. Ve program akşam saat 20.00’de Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde panel ile devam etti.

1874 doğumlu olan Yörük zade Ahmet Fevzi Efendi, İstanbul’da tahsil gördükten sonra, memleketi olan Bolvadin’de uzun yıllar ilme hizmet etmiştir. Hem bir mutasavvıf hem de âlim bir zat olan Yörük zade Ahmet Fevzi Efendi tasavvuf ve ilim hayatına dair bilgiler, notlar ve anılar bu program çerçevesinde gün yüzüne çıkmış oldu.

Hayata bakışı ve işine olan titizliği ile örnek alınması gereken bir şahsiyet olan Yörük zade Ahmet Fevzi Efendi’nin şahsi eşyaları da Afyonkarahisar’da ki panel için sergiye çıkartıldı. Merhumun oğlu olan H.Hilmi Özdemir tarafından muhafaza edilen kullandığı giyim eşyalarından el yazması kitaplara kadar bu güne ulaşabilmiş özel eşyalarını görmek isteyenler panel boyunca Atatürk Kongre Merkezi’nde ziyaret ettiler.

Peki; Bolvadinli Yörük zade Ahmet Fevzi Efendi kimdir?

Bolvadinli Yörük zade Ahmed Fevzi Efendi (rh.a.) Hazretleri çok önemli bir şahsiyet. Bolvadin doğumlu olan Yörük zade Ahmed Fevzi Efendi; Babası Adana’nın Kayhan Yörüklerinden Mehmed Efendi, annesi Ağalar sülalesinden Nefise Hanım’dır. “Yörükzâde” denmesi de Kayhan Yörüklerinden olmasındandır. Ahmed Fevzi Efendi, babasını çocuk yaşta annesini de ilim tahsili için İstanbul’da bulunduğu dönemde kaybetmiştir.

Tahsiline Bolvadin’de Mahmut Hoca Mahalle Mektebi’nde başlamış, ardından üç yıl Rüştiye tahsili görmüş ve Konya’ya giderek 1889 senesinden itibaren Mehmed Vehbi Efendi’nin halka-i tedrisinde bulunmuş, İstanbul dönüşünde 1321/1905’te kendisinden icazetname almıştır. Bu arada İstanbul’a geçmiş, Fatih Medresesi’nde eğitim görmüş ve Şeyhülislam Musa Kazım Efendi’den de 1319/1903’te icazetname almıştır.
İstanbul’da bulunduğu dönemde Gümüşhânevî dergâhına giderek Ahmed Ziyaeddin Gümüşhânevî hazretlerinin halifesi Hasan Hilmi Efendi’ye intisap etmiş, hilafetname almış; irşat faaliyetleri süresince Gümüşhanevi dergahı şeyhleriyle istişare ve irtibatlarını devam ettirmiştir.

35 yaşında Bolvadin’e dönen Ahmed Fevzi Efendi burada müderrislik, imamlık ve vaizlik görevlerinde bulunmuştur. Alaca Camii yanına Haseniye Medresesi ve Kütüphanesi’ni kendi gayretleriyle kurarak, aktif bir şekilde eğitim öğretim faaliyetlerinde bulunmuş; ömrünün sonuna kadar Alaca Camii’nde imam ve vaizlik yaparak Hakk’a ve halka hizmet etme uğraşısında olmuştur.

Devrinin ekonomik, siyasi ve sosyal manada zorlu şartlarına rağmen hizmetten geri durmamış, bulunduğu coğrafyayı müspet olarak hareketlendirmiş, kütüphanesi vesilesi ile yazışmalar gerçekleştirerek bir kitap trafiği oluşturmuş ve önemli İslâm klasiklerini insanlara ulaştırmaya gayret etmiştir.

Ahmed Fevzi Efendi, 1957 yılında Bolvadin’de vefat etmiştir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.