Garenta Denizli Rentacar
BİN AYDAN HAYIRLI GECE LEYLE-İ KADR
228 okunma

BİN AYDAN HAYIRLI GECE LEYLE-İ KADR

ABONE OL
27/04/2022 13:37
BİN AYDAN HAYIRLI GECE LEYLE-İ KADR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Kadrini bilen için her gece Kadir, her gelen Hızır’dır. Her geceyi kandil, her geleni Hızır bilir kadir kıymet bilen. Hz. Muhammed (asm) Hira’da yapayalnız, insanlardan, varlıktan, hatta Rabbinin ona en güzel armağanı habibi Hatice’sinden (ra) ve evlâtlarından uzakta sözün arşına, ruhunun mi’racına varır. Allah gayyurdur, Onunla başbaşa kalmak için onu dünyadan, dünyayı ondan soğutur, sevdiklerinden ayrı düşürür, kendi yalnızlığına çeker. Gâh dağlar içindeki ıpıssız mağaralara, gâh şehirlerin ortasındaki uzlethanelere, gâh insanların içindeki tecrithanelere çeker. İnsandan, dünyadan soyar, soyutlar; kendinden elbiseler, sözler biçer. Geceyi ve seccadeyi saklı bir liman kılar. Sevdiğini dünya kirinden arındırmak, hayatın hayhuyundan korumak için dergâhına çağırır. O kırık kalpleri kendine menzil ve sığınak yapmıştır. At içindeki şu kırık kalb havalarını, çal şu aralanmış kapıyı. Duâlara cevap veren elbet seni de huzuruna alacaktır. Allah sevdiğinin kalbine tecelli eder. Dünyalara sığmaz da sevdiğinin kalbine sığar. Onun kalbinde saklar sırlarını. Kalbin 99 kapısı vardır. Girişine Allah ismi nakşedilmiştir. Allah ile açılır kapılar. Sonra Vedud, Rahim… diye diye binbir kapıya varılır. Her kapının ayrı bir güzelliği ve sırrı vardır. Kapılar ilâhî isimlerle açılır. Allah ile açılır kalpler sonsuzluğa. Allah ile girilir kalplere. Zira O, bütün sevgilerin, muhabbetlerin, aşkların, şevklerin kapısıdır. Hastalıklar, sıkıntılar, musîbetler, eziyetler, çileler O’ndandır; şifası da yine O’ndan olacaktır. O seni kendine yaklaştırmak ve alıştırmak için bunları vermiştir. O halde İlâhî isimlerin izinde kulluk yolculuğuna çık. Rahman, Rahim ve Şafi olan Rabbine sığın. O kendisine sığınanların hangisini kapıda bırakmıştır ki.
Kuran-ı Kerim’de ‘bin aydan daha faziletli’ (Kadir Suresi, 3) diye bildirilen Kadir Gecesi’nin kıymetini çok iyi bilen Peygamber Efendimiz, Ramazan’ın son on gününde çokça ibadet ederdi. (Müslim) Hz. Aişe (r.a.)’dan yapılan rivayete göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Bana Kadir Gecesi gösterildi, sonra unuttum; artık onu Ramazan’ın son on gününde arayın.” Hadis-i Şerif; Buharî, İtikâf, 9 Buharî’nin rivayetinde “Son on günün tek sayılarında arayın…” buyrulmuştur. Ebu Hüreyre (r.a.)’dan yapılan rivayete göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir.” Hadis-i Şerif; Buhari, Siyam: 71 Kadir Gecesi, kalp kandillerinin aşk, duâ, tefekkür ve zikirle tutuşturulduğu, kulun kendine ve Rabbine adım adım yaklaştığı bereketli gecedir. Haklısın, hayat istediğin gibi gitmiyor; bundan dolayı Rabbinden uzak düşüyor, gün geçtikçe soğuyorsun. Bırak artık ümitsizliği, aşkla yaklaş Rabbine. “Ballar balını buldum, kovanım yağma olsun,” de. De ki bu Kadir Gecesi’nde belki kalp kovanın tekrar doldurulur, dünya sana da güler. Günahlar istigfarla af olur. Ramazan ayının en kutsal ve özel günü olarak kabul edilen Kadir Gecesi belki bugün belki de yarın sayılı günler kaldı artık. Bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan bu önemli gün Müslüman alemi açısından ayrı bir yere sahip olmaktadır. Sözlükte kadir kelimesinin anlamı “hüküm, güç, şeref, yücelik” gibi anlamlar taşımaktadır. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Efendimiz sav ramazanın son on gününde ferdi gecelerede 21-23 -25 – 27. leyletül kadiri arayın ibadetlerinizi istiğfarlarınızı çoğaltın Allah af edicidir af etmeyi sevendir diye buyurmuştur.


KADİR GECESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
Kadir Gecesi’nin önemiyle ilgili Kur’an’da içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilir. Kur’an, Ramazan ayında (Bakara, 2/185) ve bu gecede indirilmiştir. Bismillahirrahmânirrahîm. 1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr 2- Ve ma edrake ma leyletülkadr 3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr 4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr 5- Selamün hiye hatta matle’ılfecr Anlamı Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. 1- Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik. 2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? bin aydan daha hayırlıdır. 4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler. 5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) kandil günlerine erişildiğinde yapılmasını belirttiği dua olan Hz. Aişe, Kandil Gecesi’ne ermenin şükrünü ve şevkini idrak etmek için Rasulullah’a yönelip şöyle bir soru soruyor. “Ya Rasullallah, bu özel geceye erme şerefine nail olursam nasıl dua edeyim” Rasulullah da şu duayı okumamı söyledi. Allahümme inneke afuvvun kerimun tuhibbul afve fa’fu anna Bu duaya kadir gecesi duasıda denir. Bu duayı sevgili peygamberimiz aleyhisselam özellikle kadir gecesinde edilmesini tavsiye etmiştir.
Ey Rahmeti gazabının önünde bulunan Amellerimizdeki eksikliklere ve sözlerimizdeki kırık-döküklüğe değil, hakkındaki hüsn-ü zannımıza ve rahmetine bağladığımız recâmıza göre muamele et ve bizim dualarımıza da icabet buyur; Bizi haybet ve hüsrana uğratma! Ya İlahe’l-Alemin Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla engin rahmetinin kapısına dayanıyor, şu mübarek Kadir gecesinde bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz. Ey günahları bağışlayan şu mübarek gece hürmetine bizleri bağışla, inayetine ihtiyacımız açık, çaresizliğimiz her halimizden belli; Bizleri yara-bere almadan ötelerdeki güzelliklere ancak sen ulaştırabilir ve bugüne kadar elli defa çatlamış ve kırılmış ruh dünyamızı da ancak sen tamir edebilirsin. İçimizi sana döküyor, kusurlarımızı sana açıyor ve bizlere yeniden iyi insan olma yollarını göstermeni diliyoruz Kadir Gecesi hürmetine gönül insanları eyle Ya Rabbi! Allah’ım Sen bizleri ufku, inancı ve davranışlarıyla tam bir ruh ve mana kahramanı eyle! Derinlik ve zenginliğimizi bilgi ve müktesebatımızla birlikte gönül zenginliği, ruh saffeti ve hakka kurbetimiz itibarıyla yap Ya Rabbi… Amin. Amin. Amin. Ecmain. İnşallah . Değerli kardeşlerim, Rabbim cümlemizi duası kabul ibadeti makbul günahları af ve mağfiret olup beratını sağ elinle alan cennetiyle cemaliyle müşerref eylediği ve Hızır as sakladığı listeye dahil eylediği kullarından eylesin, cümlemizi inşallah.. Bin aydan hayırlı olan geceniz leyle-i Kadr geceniz mubarek olsun…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.