Total Banner
BEYAĞAÇ ANIT KARAÇAM ORMANI
208 okunma

BEYAĞAÇ ANIT KARAÇAM ORMANI

ABONE OL
30/09/2022 11:27
BEYAĞAÇ ANIT KARAÇAM ORMANI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’nin uzak ilçelerinden bitidir Beyağaç. Yörük Türkmen kültürünün bozulmadan yaşandığı ormanın ortasında kurulmuş, kentimizin en güzel manzaralarına sahip şirin bir ilçe.  Orman köyü tabirini duymuşsunuzdur. Burası ise bir orman ilçesi, ormanın ortasında kurulmuş. Orman ile içi içe ve aldığınız her nefeste muhteşem ormanların hediyesi serinliği, oksijeni hissediyorsunuz.

Her yerde anıt ağaçlar vardır.  Beyağaç’ı farklı kılan şey ise orada anıt ağaç değil anıt ağaçlar ormanı var.

İl kültür müdürlüğünün sayfasında anıt ağaçlar ile ilgili aşağıdaki bilgiler yer alıyor.

“Milli Park/Tabiat Parkı/Tabiatı Koruma Alanı/Yaban Hayatı Koruma Sahası 1700 ve 2000 rakımlar arasında, Çiçekbaba zirvesinin kuzey yamaçlarında doğu-batı yönünde yayılış gösteren ortalama yaşları 750 birey olarak (yaş tespiti yapılanlar için) 1300 ve üzeri olan yaşlı Karaçam ağaçlarının “ORMAN” oluşturduğu bir bölgedir. Bu bölgenin 79 hektarlık kısmı “Kartalgölü Tabiatı Koruma alanı” olarak korunmaya alınmıştır.1995 yılında ise bu alanı da kapsayan “Çiçekbaba” zirvesi ve çevresinin 1309 hektarlık kısmı Kültür Bakanlığı İzmir 2 No`lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1.DERECE DOĞAL ve ARKEOLOJİK SİT ALANI ilan edilmiştir. Bu bölgenin ilçeye uzaklığı 27 km.dir.”

Beyağaç sahip olduğu doğal güzellikleri ile gelecekte önemli bir turizm merkezi olma yolundadır. Kırsal turizm açısından hanay evler oteli gibi çok önemli yatırımlar yapılmıştır.

Sandıraz Dağının zirvesinde bulunan Kartal gölü, kendisine özgü güzelliği ve çevresindeki anıt ağaçlarla birlikte önemli sayılabilecek bir ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kartal gölü yolu anıt ağaçlar içinden geçmektedir. Bir gün kartal gölüne yolunuz düşsün, anıt ağaçları görün.  Size muhteşem duygular yaşatacaktır.

Tavsiyem Ağustos ayının son perşembe Eren günü giderseniz muhteşem bir şöleni görme şansı elde edersiniz.

Beyağaç doğal güzellikleri, yaşattığı derin kültür ile  kırsal turizm açısından çok önemli bir ilçemiz. Mutlaka görmelisiniz.

Doç.Dr. Devrim Alkaya

Inş.Yük.Müh.& Kamu Yöneticisi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.